BRATISLAVA. Nanosená hlina na gumenom koberci pod hojdačkami a vedľa lístie napadané v pieskovisku. Pohľad na detské ihrisko v nitrianskom Mestskom parku na Sihoti rodičov netešil.
Zhruba štyridsať zamestnancov technologickej firmy Dell a tabakovej spoločnosti Philip Morris Slovakia sa preto rozhodlo, že ihrisko upracú.
O päť kilometrov ďalej pracovalo tridsať zamestnancov automobilky Jaguar Land Rover, ktorá začína s výrobou áut pri Nitre v septembri - pomáhali budovať lesopark pri Zoborskom kláštore.
Všetci sa zapojili do projektu Naše mesto. V rámci neho v piatok a sobotu vyše desaťtisíc dobrovoľníkov po celom Slovensku zlepšovalo a skrášľovalo prostredie, v ktorom žijú alebo pracujú.
V školách upratovali, opravovali ploty alebo skladali nábytok.
V mestách nanovo maľovali zábradlia pri cestách. Inde zas asistovali seniorom pri sadení kvetov či prechádzkach.
Dvanásty ročník
Zamestnanci zo 135 firiem dostali v piatok voľno, aby pomohli v 48 mestách a obciach Slovenska. Je to najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe.
238
je počet neziskových organizácií, centier, domovov sociálnych služieb, škôl, škôlok atď., ktorým dobrovoľníci tento rok pomáhali.
„Ľudia z firiem sú súčasťou komunít, a to najmä tam, kde sami žijú. Ak im zamestnávateľ umožní aspoň v jeden deň pomôcť konkrétnemu miestu, kde sa napríklad hrávajú ich deti, zlepší sa nielen prostredie, ale utuží sa aj vzťah medzi firmou a zamestnancom,“ vraví Michal Kišša, programový riaditeľ Nadácie Pontis, ktorá zastrešuje projekt Naše mesto.
„Sme veľmi radi, že podujatie sa tento rok podarilo, počasie vyšlo a dobrovoľníci najmä z firiem pomáhali v každom regióne zlepšiť prostredie, v ktorom žijú,“ dodal.
Nadácia Pontis podujatie organizovala už dvanástykrát.
Väčšina firemných dobrovoľníkov sa sústredila v hlavnom meste, kde ich tento rok pomáhalo vyše šesťtisíc. Väčšina aktivít bola v školách a sociálnych zariadeniach.
Každoročne býva veľký záujem o čistenie Malého Dunaja, kde dobrovoľníci z kanoe zbierajú pneumatiky a iné odpady nahádzané do vody. Táto aktivita preto začala už vo štvrtok a pokračovala do soboty.
Popularita rastie
Takmer osemsto ľudí pomáhalo v Košiciach, v centrách voľného času vyrábali lavičky a stoly z pneumatík, maľovali steny, ploty, brány či rámy okien pracovníci firiem Eset, T-Systems Slovakia či AT&T Global Network Services.
10 178
dobrovoľníkov sa v roku 2018 zapojilo do podujatia Naše mesto. Pomáhali v 48 mestách a obciach.
Šesťsto dobrovoľníkov sa nazbieralo v Žiline, zapojili sa automobilka Kia Motors či vydavateľstvo Ringier Axel Springer, ktoré má v meste vývojárske centrum.
Kišša vraví, že popularita podujatia rastie celoslovensky, hoci väčšina dobrovoľníkov je stále v Bratislave.
„Každoročne sa prihlasuje viac dobrovoľníkov aj v hlavnom meste, ale spolu s tým nám pribúdajú nové regióny, mestá a obce,“ vysvetľuje.
V zozname aktivít vidieť veľkých zamestnávateľov, ako sú automobilky či ich dodávatelia ako Adient Slovakia, technologické firmy, ktoré majú na Slovensku svoje medzinárodné centrá podnikových služieb, alebo banky a poisťovne.
„Veľkých firiem je možno štyridsať-päťdesiat, záujem majú aj malí zamestnávatelia, zapojili sa aj firmy do desať zamestnancov,“ povedal Kišša. Väčšina zo zapojených firiem sú práve malé a stredné podniky.
Šéfovia pomáhali v škole

Okrem radových pracovníkov sa do podujatia zapájajú aj top manažéri vrátane generálnych riaditeľov.
Tento rok prišli generálni riaditelia 22 firiem, napríklad z maloobchodnej siete Tesco, zo Všeobecnej úverovej banky alebo z firmy Henkel.
Spoločne pracovali v Základnej škole na Dubovej ulici v bratislavskom Starom Meste, montovali nový nábytok a upravovali a maľovali plot.
Namaľovali kilometre plotov
Presné údaje o výsledkoch práce dobrovoľníkov budú známe neskôr.
Vlani v rámci podujatia Naše mesto dobrovoľníci namaľovali vyše sedemtisíc metrov plotov a zábradlí, vysadili takmer 1400 stromov, kríkov a kvetov, umyli 910 okien, namaľovali 903 lavičiek, pomohli vyčistiť a skrášliť 177 parkov, záhrad či náučných chodníkov.
Dobrovoľníctvo
- je nezištná aktivita na podporu dobra a zlepšovanie ľudského života,
- dobrovoľníci za prácu nedostávajú žiadnu finančnú odmenu,
- je cenené pre rozvoj zručností a získanie nových či utužovanie vzťahov (socializáciu) a zábavu,
- často sa využíva na networking (nadviazanie kontaktov pre prípadné budúce zamestnanie, spoluprácu a pod.).

Beata
Balogová
