BRATISLAVA. Rozprava a prerokovanie bodu týkajúce sa maloletej Izabely z Ekvádoru sa presúva na ďalšiu schôdzu parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Prerokovanie presunuli pre zahraničnú cestu poslanca za Smer Martina Glváča, ktorý ho mal odôvodniť, vysvetlil jeho stranícky kolega Ľubomír Želiezka.
Blahová chcela zmeniť spravodajcu
Na pondelkovú schôdzu výboru prišla i Ekvádorčanka Mariella, ktorá je mamou malej Izabely. Poslankyňa za SaS Natália Blahová preto na prerokovaní trvala, chcela zmeniť spravodajcu.
"Už niekoľkokrát bol odložený, z úcty k hosťovi by som prosila, aby sme ho prerokovali," povedala. Výbor ju prehlasoval a bod presunul na nasledujúce zasadnutie.
Blahová sa tento rok v januári v obci Jakubov snažila pomôcť naplniť súdne rozhodnutie, podľa ktorého mala matka stráviť víkend so svojou dcérou.
Za túto aktivitu ju kritizovala detská ombudsmanka Viera Tomanová, podľa jej úradu sa Blahová pokúsila o nezákonný výkon rozhodnutia. Právny zástupca otca Andrej Gara v tlačovom vyhlásení zdôraznil, že maloletá nebola zverená do osobnej starostlivosti matky.
Dieťa nevrátil matke
Rodičia sa podľa neho ešte pred sobášom dohodli, že budú maloletú vychovávať na Slovensku, kde chodila do škôlky aj školy.
Právna zástupkyňa matky Daniela Ježová však tvrdí, že maloletá, ktorú jej slovenský otec údajne neoprávnene zadržiava na Slovensku, bola zverená do starostlivosti matky písomnou dohodou rodičov. Tá má podľa jej slov účinky súdneho rozhodnutia.
Maloletú Izabelu priviedla Ekvádorčanka minulý rok vo februári na prázdniny k otcovi, ktorý jej ju doteraz nevrátil. Matka je preto podľa Blahovej odvtedy na Slovensku a snaží sa o kontakt so svojím dieťaťom. Poslankyňa má k dispozícii aj videozáznam, v ktorom mladá Juhoameričanka prosí po slovensky o pomoc v jej situácii.
Poslanci ďalej rokovali o:
Návrh novely azylového zákona, podľa ktorého by malo azylové konanie prejsť zmenami, cez výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny neprešiel. Štyria členovia výboru boli za, štyria proti. Slovensko do svojho právneho poriadku začleňuje európsku smernicu z roku 2013 o spoločných konaniach o poskytovaní a odnímaní medzinárodnej ochrany a završuje tak druhú etapu budovania spoločného európskeho azylového systému.
Transpozičná lehota uplynie Slovensku 20. júla. Podľa ministerky vnútra SR Denisy Sakovej (Smer), ktorá prišla návrh prezentovať, treba smernicu do 20. júla určite transponovať.