BRATISLAVA. Podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Hrnčiar (Most-Híd) otvoril 32. schôdzu parlamentu. Poslancov na nej čaká 96-bodový program.
Aby zasadnutie netrvalo príliš dlho, členovia parlamentu si na grémiu odsúhlasili, že rokovať budú aj v pondelky, ktoré majú zvyčajne voľné.
Poslanci budú rozhodovať o návrhoch
Poslanci majú rozhodovať o návrhu, ktorým chce Smer zakotviť v Ústave SR vek odchodu do dôchodku. Do ústavy sa má dostať veta, že "vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov".
Dôchodkový vek by sa mohol podľa návrhu znižovať v závislosti od východy dieťaťa.
Ako bude vyzerať konečná podoba, zatiaľ jasné nie je. Smer totiž potrebuje aj podporu opozície. Tá buď takéto riešenie odmieta (napríklad SaS), alebo si kladie rôzne podmienky (Sme rodina, OĽaNO). Proti zastropovaniu dôchodkového veku v ústave je aj koaličný Most-Híd.
Do pléna sa dostane aj dlho ohlasovaná novela zákona o politických stranách, ktorú predložili poslanci SNS a Smeru.
Právna norma určuje limity na počet členov pre strany, ktoré chcú kandidovať vo voľbách do NR SR či Európskeho parlamentu.
Novela má tiež zabrániť kupovaniu strán, zaviesť moratórium na zmenu názvu subjektu a upraviť nakladanie s finančnými darmi.
Zmeny v kompenzáciách pre ŤZP
Peňažný príspevok na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia by sa nemal odnímať ľuďom, ak sa budú kvôli štúdiu zdržiavať v zahraničí menej ako 303 dní.
Navrhuje to poslankyňa Alena Bašistová (nezaradená), ktorá predložila k novele zákona o kompenzáciách pre ŤZP pozmeňujúci návrh.
Navrhované zmeny Bašistovej ocenil aj minister práce Ján Richter (Smer). Podľa jeho slov je cieľom vlády podporiť týchto študentov. "
Upravujeme výnimku, podľa ktorej sa príspevok odníme až po 10 mesiacoch pobytu v zahraničí, ak poberateľ príspevku v zahraničí študuje," vysvetlil Richter.
Druhá úprava v rámci Bašistovej návrhu sa týka výkazov pri osobnej asistencii, ku ktorým mali pripomienky zástupcovia zdravotne postihnutých. Upustiť sa má od povinnosti pre ŤZP a osobných asistentov, aby uvádzali denný hodinový rozsah vykonávanej osobnej asistencie.
Vládu za novelu kritizovala podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).
Legislatíva z rezortu životného prostredia
Poslanci uzavreli prvý deň 33. schôdze parlamentu diskusiou v druhom čítaní o novele zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia.
Uzatváranie skládok odpadov by malo dostať jasnejšie pravidlá.
Novela má zároveň zaviesť novú možnosť uložiť pokutu až do 150-tisíc eur, ak prevádzkovateľ nerešpektuje výzvu Slovenskej inšpekcie životného prostredia a nepodá žiadosť o adekvátne povolenie. Poslanci v druhom čítaní diskutovali aj o návrhu novely zákona o ovzduší, ktorej cieľom je znižovať emisie znečisťujúcich látok.
Rezort životného prostredia berie podľa jeho šéfa Lászlóa Sólymosa boj proti skládkam veľmi vážne.
„Preto meníme odpadovú politiku tak, aby sa oplatilo triediť a recyklovať, plánujeme zvyšovať skládkovné a zároveň podľa súčasného nastavenia nové skládky na zelenej lúke už na Slovensku vznikať nebudú. Touto novelou odstraňujeme bariéry pri uzatváraní a rekultivácii skládok,“ uviedol minister životného prostredia.
Kiska prednesie správu o stave republiky
V stredu (13.6.) popoludní sa pred poslancov postaví prezident Andrej Kiska, ktorý vystúpi so správou o stave republiky.
Hlava štátu predstupuje pred poslancov so správou o stave spoločnosti pravidelne. Vlani napríklad Kiska kritizoval politikov za korupciu a neschopnosť niesť zodpovednosť.
Poukazoval na najväčšie slabiny Slovenska, ktorými boli podľa neho školstvo, zdravotníctvo, kvalita života v regiónoch, vylúčené rómske komunity. V správe sa zastával sociálne slabých a nabádal na zlepšenie stavu.
V rovnaký deň dopoludnia sa bude hlasovať o návrhu ĽSNS významne oklieštiť možnosť podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva. V piatok (15.6.) budú o svojej činnosti referovať generálny prokurátor Jaromír Čižnár a špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Na utorok 26. júna je naplánované rokovanie o Výročnej správe Slovenského pozemkového fondu a o Výročnej správe o činnosti Ústavu pamäti národa.
Okrem týchto bodov bude na programe aj voľba predsedu a dvoch členov Dozornej rady Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.