BRATISLAVA. V poradí už štvrtýkrát si niekdajší šéf mafiánskej skupiny sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel vypočul verdikt, podľa ktorého má ísť sedieť na doživotie. Najvyšší súd s týmto záverom v stredu ukončil pojednávanie v prípade šiestich mafiánskych vrážd.
Okrem Kýbla dostali dlhoročné tresty aj dvaja kumpáni zo skupiny sýkorovcov, ktorá od deväťdesiatych rokov pôsobila najmä v Bratislave, na Záhorí a v okolí Senca.
Prvého, Alojza Kromku, súd uznal za vinného, no trest mu neudelil, keďže Kromka si už odpykáva doživotný trest za inú vraždu. Ďalší zo súdených, Ivan Cupper alias Vincko, dostal rovnako ako Lališ doživotie.
Za vraždy dostal 23-ročný trest aj Martin Bihári prezývaný Rus.
Harabin hovoril o nezákonnom senáte
Trojčlenný senát vyniesol verdikt napriek tomu, že ešte v utorok jeden z jeho členov, bývalý minister spravodlivosti za HZDS Štefan Harabin, hovoril o tom, že senát je nezákonný.

Harabin, ktorý nedávno ohlásil prezidentskú kandidatúru, preto podal dokonca viacero trestných oznámení. Napríklad na senát Najvyššieho súdu, ale aj na šéfku súdu Danielu Švecovú, prokurátora v kauze či na senát Špecializovaného trestného súdu.
K roztržke medzi Harabinom a zvyškom senátu, v ktorom je predsedom sudca Pavol Farkaš a ďalšou členkou Dana Wänkeová, došlo aj v stredu na začiatku pojednávania.
Farkašovi sa totiž nepozdával postup, akým do konania vstúpil deň predtým Harabin.
"Člen senátu bez toho, aby mu predseda senátu udelil slovo, svojvoľne oslovil obžalovaného Kromku s tým, či namieta nezákonnosť senátu," vyhlásila Farkaš s tým, že mu "neprípustným spôsobom vkladá odpovede do úst". Harabin na to reagoval s tým, že predseda klame.
Vyhlasovanie verdiktu sa natiahlo
Kvôli roztržke medzi členmi senátu sa vyhlasovanie verdiktu naťahovalo o ďalšie prerušenia.
Kým Harabin ešte v utorok tvrdil, že ak by na nezákonné zloženie senátu neupozornil, hrozilo by mu disciplinárne stíhanie. Švecová jeho konanie označila za neštandardné a smerujúce k zmareniu pojednávania.
"Čo sa týka zloženia senátu, ktorý rozhoduje v trestnej veci Lališ a spol., jednoznačne treba skonštatovať, že tento senát je zložený zákonným spôsobom a v súlade s rozvrhom práce Najvyššieho súdu," tlmočila stanovisko Švecovej hovorkyňa súdu Alexandra važanová.
Čo pripisujú Róbertovi Lališovi
Za čo dostal doživotný trest:
- za založenie zločineckej skupiny
- za vraždu Romana Deáka z októbra 1999
- za vraždu Alojza Házyho z júna 1998
- za vraždu Dalera Hlavačku z mája 1999
- za smrť Eduarda Diniča z mája 1998 (Výbuch je právne kvalifikovaný ako všeobecné ohrozenie.)
- za vraždu Róberta Diniča a jeho ochrankára z októbra 1998
- za vraždu Miloša Piliara z jari 1998
- za bitku taxikára
- za lízingový podvod
Ďalšie obvinenia
- všeobecné ohrozenie s následkom smrti Vladimíra a Jozefa Danišovcov – Papas a Tuti z júla 1995
- účastníctvo na príprave vraždy Petra Lepieša z roku 1995
- účastníctvom na vražde Milana Piliara zo septembra 1995
- vražda Róberta Holuba a jeho ochrankára z októbra 1997
- vražda Maxima J. Malkartiho zo septembra 1998
- vražda Tibora Bugára z januára 1999
- vražda Jozefa Hamalu z leta 1999
- vražda Vladimíra Cabadaja z júla 1999
- pokus o vraždu Ľubomíra Belfiho z novembra 1999 (Zranená bola aj ďalšia osoba, útok bol však namierený na istých Ukrajincov.)
- vražda Juraja Matzenauera z apríla 2000
- vražda Róberta Pála a pokus o vraždu jeho ochrankára z novembra 2003
- všeobecné ohrozenie z decembra 2004 (Útok bol namierený proti Ivovi Ružičovi, zranení boli aj dvaja ochrankári a ďalší ľudia.)
- nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami – prípad známy ako skrýša so zbraňami

Beata
Balogová
