BRATISLAVA. Návrh národných priorít implementácie Agendy 2030 schválila v stredu vláda SR. Predložil ho vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši.
Návrh je výsledkom participatívneho procesu a vznikol v spolupráci s aktérmi a Radou vlády SR pre Agendu 2030 pre udržateľný rozvoj.
Vzdelanie, znižovanie chudoby
Prioritami podľa predkladacej správy sú vzdelanie pre dôstojný život, smerovanie ku znalostnej a environmentálne udržateľnej ekonomike pri demografických zmenách a meniacom sa globálnom prostredí, znižovanie chudoby a sociálna inklúzia.
Ďalej medzi ne patria udržateľné sídla, regióny a krajina a v kontexte zmeny klímy, právny štát, demokracia a bezpečnosť a dobré zdravie.

Pre efektívnu implementáciu agendy je nevyhnutné rozpracovať priority do vízie a stratégie rozvoja Slovenska do roku 2030 s merateľnými cieľmi a výsledkovými indikátormi.
Prvá správa o dosiahnutých výsledkoch v národných prioritách implementácie agendy mala byť predložená vláde do konca júna.
Vzhľadom na to, že národný rámec implementácie Agendy 2030 je v procese tvorby a bude dovŕšený až víziou a stratégiou rozvoja Slovenska do roku 2030, vláda SR uznesením posunula termín prvej správy na koniec júna 2020.
Z rovnakých dôvodov vláda uznesením tomuto materiálu posunula termín ďalšej úlohy vyplývajúcej z materiálu, návrh postupu vnútroštátnej implementácie Agendy 2030, ktorá sa týka vypracovania indikátorov k národným prioritám implementácie Agendy 2030.
Záväzok riešenia globálnych problémov
Keďže merateľné ciele v jednotlivých prioritných oblastiach budú rozpracované až vo vízii, bol zosúladený termín predloženia tohto dokumentu a vypracovania príslušných indikátorov.
Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj je súhrnom globálnych záväzkov, ktorými medzinárodné spoločenstvo reaguje na výzvy súčasnosti. Členské štáty OSN ju prijali v roku 2015.
Zmena klímy, chudoba, zvyšujúce sa sociálne nerovnosti alebo neudržateľnosť prevládajúcich spôsobov výroby a spotreby sú komplexné a navzájom previazané problémy, píše ÚPVII o Agende 2030 na svojej webovej stránke.
Ďalšie uznesenia vlády:
- Legislatívna rada vlády SR prejde obmenou. Vláda schválila odvolanie Štefana Grmana z funkcie tajomníka Legislatívnej rady vlády SR, v tejto funkcii ho nahradí Peter Rohaľ. Grmana zároveň vymenujú za člena Legislatívnej rady vlády. Grman ukončil štátnozamestnanecký pomer na Úrade vlády SR vo funkcii generálneho riaditeľa sekcie vládnej legislatívy. Vláda zároveň schválila vymenovanie Grmana za člena Legislatívnej rady vlády SR.
- Vláda dala súhlas na začatie obstarávania nehnuteľností, v ktorých majú sídliť Stála misia SR pri OSN a Generálny konzulát (GK) SR v New Yorku. Tie v súčasnosti pôsobia v spoločnom prenájme, ktorý však nespĺňa všetky ich požiadavky. Ceny vhodných nehnuteľností sa pohybujú okolo 20 miliónov dolárov pre GK a 17 miliónov dolárov pre stálu misiu. Podľa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, ktoré návrh predložilo, budú nové priestory výhodnou investíciou. Výrazne tiež znížia každoročné výdavky na prenájom, ktoré v súčasnosti dosahujú výšku približne 1 milión dolárov.
- Neuspokojivé výsledky vo výchove a vzdelávaní konštatujú viaceré správy Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI) i OECD. Poukazujú na zhoršujúce sa výsledky žiakov a študentov v monitoringoch, testovaní PISA a medzinárodnom porovnaní. Vyplýva to z materiálu Správa o mládeži 2018 z dielne rezortu školstva. Vláda vzala správu na vedomie. V materiáli sa uvádza, že ako strategický cieľ si vláda určila priechodnosť systémov vzdelávania, t.j. podporovať inkluzívny model priechodnosti sústavy formálnej a neformálnej výchovy a vzdelávania detí a mládeže.