BRATISLAVA. Najdôležitejšou správou o stave republiky v tomto roku bola posledná reportáž Jána Kuciaka, ktorú jeho kolegovia publikovali nedokončenú týždeň po vražde. Týmito slovami začal svoju správu o stave republiky prezident Andrej Kiska.
"V reakciách na túto hroznú udalosť sme dostali príležitosť naplno precítiť hlbokú nedôveru k fungovaniu štátu, aká v našej spoločnosti panuje. Ale aj odhodlanie to zmeniť," povedal Kiska.
Slovensko podľa neho čelí kríze dôvery v právny a spravodlivý štát.

"Od vašich slov a činov závisí, aká hlboká bude rana, ktorá v spoločnosti po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zostane aj po desiatich či dvadsiatich rokoch," vyzýval poslancov.
Jeho prejav si do parlamentu neprišiel vypočuť poslanec a predseda Smeru Robert Fico, ktorý na neho v poslednom období vyťahuje daňové problémy firmy KTAG a spochybňuje financovanie jeho prezidentskej kampane. Zo Smeru chýbali v rokovacej sále aj ďalší poslanci, no viacerí zo strany povedali, že nemali žiadnu dohodu, či na Kiskov prejav ísť, alebo nie.
Kisku v úvode prejavu prerušil predseda parlamentu Andrej Danko z SNS, pretože extrémisti z ĽSNS držali nápis s názvom vlastizradca. Keď ho odmietli zložiť, dal ich vykázať zo sály.
Znepokojivé otázky pri vyšetrovaní
Slovensko podľa prezidenta čelí aj kríze viery, že politici sú ochotní a schopní vytvárať podmienky na to, aby sa o zlepšovaní vzťahu k štátu vôbec začalo hovoriť.
“Gauneri prosperujúci z kontaktov na verejnú moc sú produktom sveta, ktorý vrcholní politickí predstavitelia roky nechali rásť a rozťahovať sa po Slovensku. Sveta, z ktorého profitovali a opierali oň vlastnú moc. Až sa vymkol spod kontroly a teraz ich drží v hrsti.
„
"Gauneri prosperujúci z kontaktov na verejnú moc sú produktom sveta, ktorý vrcholní politickí predstavitelia roky nechali rásť a rozťahovať sa po Slovensku. Sveta, z ktorého profitovali a opierali oň vlastnú moc. Až sa vymkol spod kontroly a teraz ich drží v hrsti," povedal prezident.
Smrť novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola podľa neho zrejme dôsledkom tolerovania zločinného správania. Upozornil, že spoločnosť dodnes nepozná ich vrahov a nepočula ani odpovede na viaceré znepokojivé otázky.
Spomenul napríklad to, prečo nebol na miesto činu privolaný znalec v oblasti súdneho lekárstva či prečo bývalý policajný prezident Tibor Gašpar krátko po vražde denne miatol verejnosť rôznymi verziami, čo mohlo byť motívom vraždy.
Kiska očakáva, že sa ministerka vnútra Denisa Saková zo Smeru a nedávno vymenovaný prezident Policajného zboru Milan Lučanský „pridajú k snahe Generálnej prokuratúry zachrániť zvyšky dobrého mena orgánov činných v trestnom konaní, ktorému ich predchodcovia tak ublížili“. Vyzval štátne orgány, aby informovali o vyšetrovaní a rozptýlili pochybnosti verejnosti.
Z ministerstva vnútra po jeho prejave odkázali, že hodnotenie priebehu vyšetrovania zverejniť nemôžu, lebo im to neumožňuje právny poriadok. Odkázali, že o vražde novinára a jeho partnerky navyše informuje výlučne prokuratúra.
"Polícia priznala niektoré nedostatky pri vyšetrovaní vraždy, ale podľa jej vyjadrení ich okamžite riešila a prijala opatrenia, aby sa v budúcnosti už neopakovali," odkázalo v stanovisku tlačové oddelenie ministerstva. Dodali, že nedostatkami sa zaoberajú nadriadení.
Kritizoval aj balíčky
Prezident upozornil aj na pomery v poľnohospodárstve a na vidieku. "Venovala sa im podstatná časť posledného článku Jána Kuciaka, nasledovali dôležité zistenia od jeho kolegov. Farmári v nich opísali divoké eldorádo pri podnikaní a poberaní dotácií," upozornil.
Štátne orgány podľa neho zatvárajú oči pred vydieračskými praktikami v regiónoch, tolerujú vyhrážky a fyzické útoky alebo sa dokonca stavajú na stranu agresorov. "Tieto zlyhania štátu majú konkrétne obete. Sú nimi podvedení, zbití farmári, ktorí sa nedovolali svojich práv."

Kritizoval aj sociálne balíčky Smeru či témy. "Najviac diskutovanou politikou parlamentnej väčšiny nie je plnenie vládneho programu, ale pompézne výdavkové balíčky. Aj na dôchodkový systém si niektorí opäť spomenú až vtedy, keď sa zúfalo snažia predĺžiť si politickú kariéru,“ narážal na Fica.
Expremiér Fico prišiel s nápadom zastropovať dôchodkový vek v ústave.
Pri problémoch ako školstvo, zdravotníctvo či chudoba v rómskych komunitách by podľa neho mohol skopírovať celé state zo svojich minulých správ o stave republiky.
Najväčšou výzvou, pred ktorou krajina stojí, že podľa prezidenta pokúsiť sa byť lepší ako včera.
"Postaviť zdravšie základy Slovenskej republiky ako tie, ktoré sme po 25 rokoch nechali zhrdzavieť. Aby sme mohli byť štátom, ktorého sebavedomie pevne stojí na spoločných úspechoch," dodal.

Beata
Balogová
