BRATISLAVA. Nákup armádnych radarov pod taktovkou SNS sa uberá rovnakým smerom ako obstarávanie obrnených transportérov 8x8 či kanónových húfnic. Ministerstvo obrany si chce totiž aj túto techniku vyberať bez súťaže, a to formou dohody vláda – vláda.
Pre tento spôsob nákupu sa rezort rozhodol po tom, ako vo februári zrušil medzinárodnú súťaž, ktorú vyhlásil ešte exminister obrany Martin Glváč zo Smeru.
Kým ten hovoril o férovom porovnávaní ponúk rôznych výrobcov, súčasný minister Peter Gajdoš z SNS tvrdí, že dohoda s konkrétnou vládou garantuje „dlhodobé partnerstvo so spojeneckou krajinou“. To označuje za potrebné vzhľadom na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu vo svete.
Zámer rezort pripustil v materiáli, ktorý predložil na medzirezortné pripomienkovanie.
Takýto postup však bezpečnostný analytik Jaroslav Naď zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku označuje skôr za alibi, ktoré si SNS vytvorila pri celom nákupe.
„SNS dva roky neurobila v otvorenom tendri nič. Neposunula ho ani o milimeter. Potom ho zrušila s tým, že ho nedokáže vyhodnotiť a prišla s týmto riešením,“ hovorí Naď. Pripomína, že Gajdoš po celý čas vedel, že práve nákup nových radarov je spomedzi všetkých armádnych vecí najakútnejší.

Súčasný minister Gajdoš bol totiž ešte v čase vyhlásenia medzinárodnej súťaže za exministra Glváča zástupcom náčelníka generálneho štábu, teda druhým najvyššie postaveným človekom v armáde.
„Aj v tejto chvíli nám nefunguje radarová stanica Veľká Ida, pretože radary, ktoré tam sú, sú už objektívne po čase technickej životnosti,“ opisuje súčasnú situáciu Naď.
Pre Slovensko je pritom nepretržité monitorovanie vzdušného priestoru dôležité nielen pre vlastnú bezpečnosť, ale viažu ho k tomu aj medzinárodné záväzky voči NATO.
Dosluhujúce radary ruskej výroby nie je možné udržiavať pri živote, pretože náhradné dielce do nich sa už nevyrábajú. Ak aj niektoré sú, v dôsledku sankcií proti Rusku je prakticky nemožné dokupovať ich.