BRATISLAVA. Nové európske pravidlá si vyžiadali novelu zákona o Audiovizuálnom fonde. Návrh novely, ktorý vypracovalo Ministerstvo kultúry (MK) SR, vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady SR.
Cieľom zmien zákona o Audiovizuálnom fonde (AVF) a zákona o audiovízii je podľa MK SR upraviť právne vzťahy v oblasti filmových koprodukcií, a to v súvislosti s tým, že 1. októbra 2017 začal platiť revidovaný Dohovor Rady Európy o filmovej koprodukcii.
Podpora rozvoja filmovej koprodukcie
Základným cieľom revidovaného dohovoru je podpora rozvoja medzinárodnej filmovej koprodukcie.
Novela zároveň upravuje viaceré oblasti týkajúce sa činnosti Audiovizuálneho fondu, Fondu na podporu umenia a Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Dôvodom je vyriešiť problémy, ktoré priniesla prax.
Dokument je revidovanou verziou Európskeho dohovoru o filmovej koprodukcii z 2. októbra 1992, ktorý pre SR začal platiť 1. mája 1995.
Dohovor z roku 1992 ratifikovalo 43 štátov. Revidovaný dohovor v čase predkladania návrhu novely zákona podpísalo 18 krajín, ratifikovalo ho päť krajín a platnosť nadobudol voči štyrom - Slovensku, Nórsku, Švédsku a Holandsku.
„Hlavný koprodukčný partner Slovenska, Česká republika, revidovaný dohovor zatiaľ nepodpísal. Vo vzťahu k určitým štátom tak bude platiť pôvodný dohovor z roku 1992. Táto ‘dvojkoľajnosť‘ vzťahov v oblasti filmovej koprodukcie je dôvodom, prečo považujeme za potrebné vzniknutú situáciu riešiť na úrovni národnej legislatívy,“ objasňuje v predkladacej správe MK SR.
Dohovor sa vzťahuje na také medzinárodné filmové koprodukcie, ktoré združujú najmenej troch koproducentov so sídlom v troch rôznych zmluvných krajinách dohovoru.
Zmeny vo financovaní a hospodárení
Novela upravuje aj pravidlá fungovania Audiovizuálneho fondu, Fondu na podporu umenia a Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
Konkrétne ide o zmeny v ich financovaní a hospodárení. Novela obsahuje možnosť riešiť prípadné spory s prijímateľmi peňazí z fondov na rozhodcovskom súde či rozšírenie činnosti Fondu na podporu umenia aj na výskum, propagáciu umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu a ďalšie služby.
Ministerstvo kultúry tiež navrhovalo, aby sa znížil počet členov rady Fondu na podporu umenia, ktorých vymenúva a odvoláva minister kultúry bez návrhu, a to zo štyroch na troch.
Zároveň sa mal zvýšiť počet členov rady, ktorých vymenúva a odvoláva minister kultúry na návrh tak, aby šiestym členom rady menovaným ministrom kultúry na návrh bola osoba z oblasti pamäťových a fondových inštitúcii.
Poslanec NR SR Miroslav Číš pozmeňujúcim návrhom žiadal, aby sa systém menovania a počet členov rady nemenil. Jeho pozmeňujúci návrh parlament schválil.
Zákon by mal platiť od septembra
Ministerstvo kultúry navrhovalo aj zvýšenie sumy na prevádzku Fondu na podporu umenia o 0,5 percenta z jeho príjmov.
Dôvodom je zvýšenie objemu práce fondu. Pozmeňujúcim návrhom viacerých vládnych poslancov sa táto suma zvyšuje o jedno percento.
Návrh predložila Edita Pfundtner (Most-Híd), ktorá zdôvodnila, že nenavýšenie financií pre kanceláriu by neumožnilo navýšiť počet zamestnancov, čo je dôležité, aby bola zabezpečená dôkladná kontrola poskytnutých peňazí findom.
Novelizovaný zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. septembra 2018.
Poslanci ďalej rokovali o:
- Knihy, vrátane tých v audio podobe, ale aj noviny a časopisy, budú od 11. októbra dostupnejšie i pre tých, ktorí v dôsledku zrakového či iného problému trpia poruchou čítania. Umožní im to novela autorského zákona, ktorú vo štvrtok 140 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR.
- Tohtoročný 30. október by mal byť jednorazovým štátnym sviatkom, počas ktorého si Slovensko pripomenie 100. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 v Turčianskom Sv. Martine. Návrh novely zákona o štátnych sviatkoch vo štvrtok poslanci posunuli do druhého čítania.
Novým šéfom Dozornej rady Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) sa stal lekár Jozef Korček. Od poslancov NR SR vo štvrtok získal 89 hlasov.
Poslanci Mosta-Híd Peter Antal a Edita Pfundtner plánujú na aktuálnu schôdzu parlamentu predložiť pozmeňujúci návrh, ktorým sa uskutočnia viaceré zmeny v ich návrhu zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Týkať sa majú napríklad výlučného užívateľského práva vlastníkov, podmienok predaja garážového státia či hlasovaní počas domových schôdzí.