SME

Nezabudnite, komunisti už raz na Slovensku prevrat urobili

Situácia v tých kritických dňoch bola trochu iná, než v českých krajinách.

Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/František Iván)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor: Tomáš Černák / Historická Revue

Slovenský február mal svoje špecifiká, taktiež svoje vlastné februárové postavy a hlavne – veľmi rýchly priebeh. Mocenská situácia v Bratislave totiž bola vyriešená skôr, než v Prahe. ,,Víťazný február“ na Slovensku sa pritom začínal oveľa pokojnejšie, než na západ od rieky Morava, pretože všetko podstatné sa odohrávalo v hlavnom meste republiky.

Predsedníctvo ÚV KSS sa zaoberalo rysujúcou sa vládnou krízou na svojom zasadnutí 17. februára 1948 v Bratislave. Čo je však podstatnejšie, na ďalší deň bol zvolaný aktív bratislavských funkcionárov a Laco Holdoš, Gustáv Husák a Štefan Bašťovanský boli poverení preskúmať situáciu v armáde a ZNB, teda v silových zložkách, ktoré mali byť kľúčové pri preberaní moci.

Bolo jasné, že každú chvíľu musí prísť k otvorenému stretu a že Slovensko nezostane bokom. Keď potom 20. februára 1948 prišlo k demisii 12 členov československej vlády, Predsedníctvo ÚV KSČ spoločne s Predsedníctvom ÚV KSS vydalo komuniké, ostro namierené proti reakčným predstaviteľom nekomunistických strán, ktorých obvinili, že chceli umožniť „beztrestnú činnosť rozvratnej reakcie a špionážnej služby dirigovanej zo zahraničia“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Defenestrácia demokratických povereníkov

V približne rovnakom čase, v akom vyšlo toto komuniké, Klement Gottwald poslal predsedu KSS Viliama Širokého, ktorý sa stále nachádzal v Prahe, do Bratislavy, aby tam riadil spoločný postup KSČ a KSS.

Klement Gottwald poslal predsedu KSS Viliama Širokého, ktorý sa stále nachádzal v Prahe, do Bratislavy, aby tam riadil spoločný postup KSČ a KSS.

Keďže povereníci za DS demisiu v Zbore povereníkov nepodali, Gottwald vydal pokyn vedeniu KSS „urobiť to isté na Slovensku“, teda zo Zboru povereníkov a z ich povereníctiev ich prosto vyhodiť, aj keď išlo o protiústavný krok. Samozrejme, za aktívnej účasti komunistami kontrolovaného bezpečnostného aparátu.

Nasledujúce ráno, v sobotu 21. februára 1948, znovu zasadlo Predsedníctvo ÚV KSS, ktoré vo svojom vyhlásení verejne odsúdilo predstaviteľov DS. Tí sa podľa komunistov v duchu svojej doterajšej spiatočníckej a protiľudovej politiky pridali k českej reakcii a spolu s ňou utvorili spoločný reakčný protidemokratický blok.

Blok, ktorý ohrozuje základy ľudovodemokratického režimu, je nebezpečenstvom pre slovenský národ a pre hospodársky rozvoj Slovenska. Demisiou reakčných ministrov za DS vo vláde vylúčili sa reakční predstavitelia DS aj zo Zboru povereníkov“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalej vedenie KSS vyzvalo na očistenie Národného frontu od reakčných a kapitalistických živlov a na vytváranie akčných výborov v obciach a okresoch. Tých akčných výborov, ktoré slúžili ako prostriedok na čistku naprieč celou spoločnosťou.

Boli to, samozrejme, propagandistické vyhlásenia s cieľom úplne zdiskreditovať DS.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5DJT na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Juraj Kucka.

Aktuálne sa Juraj Kucka lieči zo zranenia, ktoré ho donútilo k ukončeniu reprezentačnej kariéry.


SITA
Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu