SME
Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Poslanci hodnotili činnosť Čižnára a Kováčika za minulý rok

Čižnár je zo zdravotných dôvodov neprítomný, zastupuje ho Peter Šufliarsky.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Správy o činnosti prokuratúry a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za minulý rok zamestnávajú poslancov Národnej rady SR v úvode štvrtého rokovacieho dňa 33. schôdze.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár je zo zdravotných dôvodov neprítomný, zastupuje ho prvý námestník Peter Šufliarsky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o činnosti

V správe o činnosti prokuratúry sa píše, že táto inštitúcia si úlohy, ktoré jej ukladali zákony a uznesenia vlády, v roku 2017 splnila.

Zlepšila sa rýchlosť trestného konania, podarilo sa ukončiť veľkú časť trestných vecí, kde vyšetrovanie trvalo viac ako dva roky a zlepšila sa aj kvalita rozhodovania. Podľa správy sa osobitná pozornosť v roku 2017 zamerala na odhaľovanie a vyšetrovanie trestných činov daňových, ako aj na problematiku finančného vyšetrovania.

SkryťVypnúť reklamu

Vzrástol pritom objem zaistených finančných prostriedkov z výnosov z trestnej činnosti a nárokov poškodených na náhradu škody.

Odhaľovanie páchateľov domáceho násilia

Ďalšou prioritou v činnosti prokuratúry bolo vlani odhaľovanie a účinný postih páchateľov trestných činov tzv. domáceho násilia.

Prečítajte si tiež: Fico navrhuje, aby sa kandidáti na prezidenta vzdali daňového tajomstva Čítajte 

"Trend a výsledky, ktoré sa v boji s týmito trestnými činmi podarilo aj v roku 2017 dosiahnuť, je možné považovať za pozitívny signál pre spoločnosť, ale aj pre obete domáceho násilia," konštatuje sa v správe.

Nárast počtu objasneného trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby súvisí podľa prokuratúry aj so zriadením linky pre týrané osoby na Generálnej prokuratúre.

Tá umožňuje zvýšenie operatívnosti v prijímaní súvisiacich zákonných opatrení a zároveň poskytuje možnosti nielen poškodeným, ale aj príbuzným, známym či najbližšiemu okoliu oznámiť, že v ich bezprostrednej blízkosti sa odohráva tzv. domáce násilie.

SkryťVypnúť reklamu

Korupčné trestné činy

Kováčik v správe konštatuje, že celkovo 117 páchateľov bolo vlani stíhaných pre korupčné trestné činy, čo je v podstate vyrovnaný stav ako v roku 2016, kedy bolo stíhaných 113 ľudí. Je to však výrazný podstatný pokles oproti roku 2015, kedy bolo pre korupčné trestné činy stíhaných 173 páchateľov.

"Treba zdôrazniť, že odhaľovanie a zisťovanie páchateľov korupčnej trestnej činnosti je vo výlučnej pôsobnosti Policajného zboru. Je potom evidentné, že pokles objasnenosti korupčnej trestnej činnosti je dôsledkom nedostatočnej činnosti polície, najmä v operatívnej oblasti a nespolupráce právnických a fyzických osôb s orgánmi činnými v trestnom konaní pri jej odhaľovaní," konštatuje Kováčik.

Zároveň upozorňuje, že napriek existencii účinných inštitútov trestného práva procesného (použitie agenta, odpočúvanie a záznam telekomunikačnej prevádzky, vyhotovovanie obrazových, obrazovo-zvukových a zvukových záznamov) umožňujúcich odhalenie a usvedčenie páchateľov korupčnej trestnej činnosti, bez spolupráce občanov a organizácií je odhaľovanie a postihovanie tohto druhu trestnej činnosti mimoriadne sťažené.

SkryťVypnúť reklamu

Remišová: Treba sa viac zamerať na deti

Dlhodobejší dôkladný prístup Generálnej prokuratúry SR k problematike domáceho násilia, nakoľko ide o dôležitý aspekt nielen z hľadiska trestnoprávneho, ale aj výchovného s veľkým vplyvom na mladšie generácie, v pléne NR SR ocenila predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.

Menej pozitívne hodnotila oblasť trestnej činnosti páchanej na deťoch.

"Nedávno v médiách rezonovala kauza detskej prostitúcie v Trebišove, ku ktorej sme nezaznamenali dôrazný prístup zo strany polície a prokuratúry. Očakávala by som konkrétne návrhy opatrení a stratégií na riešenie tejto situácie predovšetkým v prostredí marginalizovaných komunít," povedala.

Tiež sa vyjadrila k časti správy, ktorá sa zaoberá legalizáciou príjmu z trestnej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa správy „primárne nie sú vytvorené dostatočné podmienky na identifikáciu výnosov pochádzajúcich z trestnej činnosti. Policajti nemajú dostatok odborných vedomostí ani praktických skúseností aby boli spôsobilí identifikovať majetok páchateľov alebo jeho časť, ktorá by mohla pochádzať z konkrétneho trestného činu, najmä ak je jeho pôvod sofistikovane krytý," povedala.

Navyše sú podľa nej enormne zaťažení množstvom trestnej agendy, preto nemajú objektívnu možnosť náležite sa tejto otázke venovať.

"Prínosom by bolo zriadenie špeciálneho útvaru, ktorý by sa zaoberal len odhaľovaním a zaisťovaním nelegálne nadobudnutého majetku, resp. jeho následnou správou," dodala.

V tejto súvislosti sa pýta generálneho prokurátora, aká je predstava generálnej prokuratúry o zložení a kapacitách takéhoto útvaru, ako aj o legislatívnych a organizačných požiadavkách na zriadenie takéhoto útvaru.

SkryťVypnúť reklamu

"Vyššie spomenutú iniciatívu pokladám za dôležitú vo vzťahu k dôslednému odhaľovaniu nelegálnych príjmov, hlavne keď sa tejto oblasti podľa môjho názoru dlhodobejšie nevenovala dostatočná pozornosť," vyhlásila.

Galko: Kováčik už nemal byť vo funkcii

Opozičný poslanec a podpredseda SaS Ľubomír Galko je v šoku, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je stále vo svojej funkcii, a to napriek tomu, že tak dôležitý úrad nikdy neviedla osoba s tak nízkou dôveryhodnosťou a kreditom. Galko to vyhlásil počas rozpravy k správe o činnosti špeciálneho prokurátora za minulý rok.

"Vaše zotrvávanie vo funkcii traumatizuje slovenskú verejnosť a devastuje vieru ľudí v spravodlivý a právny štát. Ani vražda dvoch mladých ľudí vami nezatriasla. Ján Kuciak robil aj vašu robotu a zaplatil za to životom. Verejnosť vás opakovane a dlhodobo žiada, aby ste odišli. Je neuveriteľné, že ste schopný sa tváriť, že je všetko v poriadku," odkázal Galko.

SkryťVypnúť reklamu

Poukázal tiež na text Kováčikovej správy, v ktorej sa uvádza, že pretrváva pokles stíhaných, obžalovaných a odsúdených ľudí pre korupčné trestné činy. "Vinu za to hádžete na policajtov a občanov. Nie je to náhodou tak, že s klesajúcou dôveryhodnosťou vášho úradu klesá aj ochota nahlasovať korupciu?" pýtal sa.

Galkovi sa zároveň nepáči, že sa Kováčik v správe chváli "pomaly vesmírnymi úspechmi". V správe sa totiž spomína odsúdenie páchateľov za úplatky vo výške 2000 eur, 150 eur či 550 eur.

Zákon o politických stranách

V závere štvrtého rokovacieho dňa 33. schôdze NR SR sa oslanci začali venovať zvýšeniu platov starostov a primátorov či zákonu, ktorý má určiť limity na členov politických strán.

Kým debatu o platoch šéfov miest a obcí už ukončili, k zákonu o politických stranách sa vrátia v pondelok (18.6.).

SkryťVypnúť reklamu

V pléne bolo počas piatkového rokovania, keď sa nehlasovalo, iba niekoľko poslancov, väčšina chýbala.

Novelu zákona o politických stranách predložili poslanci SNS a Smeru-SD. Právna norma určuje limity na počet členov pre strany, ktoré chcú kandidovať vo voľbách do NR SR či Európskeho parlamentu.

Novela má tiež zabrániť kupovaniu strán, zaviesť moratórium na zmenu názvu subjektu a upraviť nakladanie s finančnými darmi.

Ako povedal predseda SNS Andrej Danko na tlačovej besede, dôležité je, aby voľby boli demokratické a strany mali rovnaké podmienky a pravidlá.

„Zákon o politických stranách si vyžaduje zmeny. Žili sme v dobe, keď sme mali jedinú politickú stranu. Nikto si nevedel predstaviť, že budú strany bez sídla ako schránkové firmy. Alebo, že nebudú prijímať členov, alebo že budú mať na kandidátke bratov a priateľky, alebo, že ľudia nebudú vedieť, kam tečú financie a kto strany financuje,“ uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Zvýšenie platov starostov a primátorov má priniesť novela zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest.

Právna norma by mala tiež obmedziť navyšovanie základného platu starostov a primátorov prostredníctvom rozhodnutia obecného zastupiteľstva zo súčasných 70 na 60 percent.

Novela upravuje aj odstupné pre šéfov miest a obcí. Jeho výška sa má odvíjať od dĺžky výkonu funkcie.

Poslanci sa do lavíc vrátia v pondelok (18.6.) o 10.00 h, budú rokovať o ďalších návrhoch zaradených do programu.

Naplánovanú majú diskusiu o návrhu na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou príslušníkov tímu ozbrojených síl Spojených štátov amerických na území SR za účelom zabezpečenia výcviku a poradenstva. Hlasovať v ten deň nebudú, o návrhoch rozhodnú v utorok (19.6.).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 2. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 3. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 4. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 5. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 6. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce?
 8. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 1. Helenky prichádzajú na svetlo sveta s ďalšími novými bytmi
 2. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 3. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 4. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 5. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 6. Šariš ľuďom pomáha regiónu už takmer 20 rokov
 7. Aktivácia zasielania elektronickej faktúry
 8. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 678
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 593
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 705
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 947
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 252
 6. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 089
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 070
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 580
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu