BRATISLAVA. Na rakovinu ročne na Slovensku ochorie vyše 30-tisíc ľudí. Na naše pomery je to stredne veľké okresné mestečko. Tretina z týchto ľudí sa vylieči, polovica dlhodobo prežíva. Ide však len o hrubé odhady.
Slovensko nemá od roku 2010 aktualizovaný Národný onkologický register a nevie, koľko chorých na rakovinu je v skutočnosti.
Register funguje od roku 1978 s údajmi od roku 1968. Dáta pribúdali do roku 2008, potom sa aktualizácia zasekla, aby sa desať rokov dopĺňali údaje za roky 2009 a 2010.
Teraz by sa to malo zmeniť. Ministerka zdravotníctva za Smer Andrea Kalavská v utorok povedala, že na jeseň sa register opäť obnoví. Po ôsmich rokoch, počas ktorých sa vystriedali štyri vlády. Tri pod vedením Smeru.

Údaje v registri by mali byť kompletné a vierohodné niekedy na budúci rok.
Register je súčasťou Národného onkologického programu, ktorý ministerka predstavila tiež. Budeme ho mať ako posledná krajina Európskej únie.
Nosnou myšlienkou je zaviesť tri skríningy, ktoré by mali zachytiť rakovinu vo včasnom štádiu a dať pacientom šancu na prežitie.
Napriek tomu podľa onkológa a štátneho tajomníka Stanislava Špánika bude o niekoľko rokov rakovina u nás najčastejšou príčinou úmrtí. Teraz sú ňou srdcovocievne ochorenia. Ide o celosvetový trend.
Rastúci zabijak
"Presné dáta o rakovine potrebujeme, aby sme pre všetkých pacientov zabezpečili jej skorý záchyt a dostupnú liečbu," vysvetľuje onkológ Jozef Šuvada.
Nemáme ich, lebo podľa údajov z roku 2015 ich do registra hlási asi len 65 percent onkológov alebo zdravotníckych zariadení. Špánik si myslí, že percento je dnes podobné.