BRATISLAVA. V súčasnosti nie sú podľa ministerstva spravodlivosti dostatočným spôsobom chránené bezpečnostné záujmy štátu, pretože platné právo umožňuje sprístupňovanie citlivých rozhodnutí súdov vo veciach, kde to nie je v záujme štátu.
Minister spravodlivosti Gábor Gál preto predložil do Národnej rady novelu zákona o súdoch, ktorú dnes poslanci schválili.
Sprístupňovanie sa zmení

Novela zavádza výnimku z plošného sprístupňovania súdnych rozhodnutí. Sprístupňovať sa nemajú súhlasy súdu s poskytnutím údajov, ktoré tvoria predmet telekomunikačného tajomstva a tiež súhlasy na použitie informačno-technických prostriedkov a príkazov súdu vydávaných podľa Trestného poriadku.
Parlament k návrhu novely schválil pozmeňujúci návrh ústavnoprávneho výboru. Na jeho základe výnimka neplatí v absolútnom význame. Dotknutá osoba, teda napríklad osoba, proti ktorej sa použili informačno-technické prostriedky, by mala prístup k súhlasu súdu vo svojej veci, ak tým nedôjde k ohrozeniu alebo zmareniu plnenia úloh štátu.
Poslanec Ondrej Dostál v rozprave upozornil, že obmedzenie pre sprístupňovanie informácií by nemalo byť paušálne. Pozmeňujúcim návrhom žiadal, aby živé spisy boli sprístupnené dva roky po vydaní rozhodnutia súdu. S návrhom však nepochodil.
Žitňanská novelu kritizuje

Poslankyňa Lucia Žitňanská konštatovala, že súčasná úprava je dobrá.
„Novela je reakciou na jedno rozhodnutie súdu o sprístupnení informácií, ale jedno rozhodnutie nie je prax. Podľa mňa netreba robiť paniku a robíme ju. Máme iks iných prípadov, keď na jedno súdne rozhodnutie nereagujeme,“ povedala s tým, že navrhnuté riešenie vzbudzuje veľa otáznikov a niečo v ňom na ochranu verejného záujmu chýba. Zároveň dodala, že návrh ústavnoprávneho výboru novelu vylepšuje.
Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála nejde len o jedno rozhodnutie súdu. „Ak novelu neschválime, môžeme zrušiť SIS a Vojenské spravodajstvo.
Oni nemôžu nasadiť ITP bez súhlasu súdu. Všetko sa dostane na svetlo Božie,“ uviedol Gál. Štát podľa neho sleduje iks spoločností, ktoré nevedia, že ich sledujú.
„Ak to zverejníme, načo je celá snaha orgánov činných v trestnom konaní, keď po dvoch rokoch rozhodnutie zverejníme. Teda neviem súhlasiť s návrhom Ondreja Dostála,“ dodal na záver rozpravy minister.