BRATISLAVA. Andrej Danko, šéf SNS, pod ktorú spadá ministerstvo obrany, podľa vlastných slov nevie a nechce vedieť, aké stíhačky vybralo kolégium ministra obrany. Povedal to v stredu v rozhovore pre Denník N vysielanom online.
Rozhodnutie podľa informácií denníka SME pritom na ministerstve už padlo. Záver zo zasadnutia minulotýždňového kolégia ministra obrany je, že Slovensko by malo kúpiť najnovšiu verziu lietadiel F-16 Block 70/72. Ministerstvo závery nijako nekomentuje. V utorok ich nepotvrdilo ani nepoprelo.

Minister obrany Peter Gajdoš z SNS vo víkendových diskusných reláciách opakoval len dlhodobo známy fakt, že sa rozhoduje už len medzi ponukou švédskych gripenov a amerických F-16.
Rozpor medzi premiérom a ministrom
Posledné slovo by mala mať pri výbere vláda, ale premiér Peter Pellegrini v stredu povedal, že sa tak nestane do konca júna. Zdôraznil pritom, že o tejto veci nerozhoduje minister obrany, ale vláda a on osobne bude ten, kto materiál predloží na jej rokovanie. Chce mať preto na stole všetky potrebné informácie, aby mohol za rozhodnutím vlády stáť a bolo ho možné otvorene zdôvodniť. „Chcem mať na stole porovnateľné ponuky, chcem, aby sa odstránili akékoľvek šumy, ktoré tu dnes okolo sú.
Minister obrany Peter Gajdoš je napriek Pellegriniho slovám pripravený materiál o nákupe stíhačiek na rokovanie vlády predložiť. "Som bývalý generál, som bývalý vojak, disciplína mi je vlastná, uznesenie vlády z minulého roku hovorí, že mám predložiť materiál ohľadom náhrady MiG-29 do vlády do 29. júna tohto roku a ja túto úlohu splním," povedal.
Viaceré armádne nákupy pod vedením Gajdoša a nominantov SNS sprevádza kritika o netransparentnosti. Celkovo plánuje ministerstvo obrany nákupy v hodnote 3,5 miliardy eur.
Danko kritiku o netransparentnom obstarávaní vojenskej techniky odmietol. „Nikto nerobí verejné obstarávania,“ povedal Danko o nákupe stíhačiek.
Litvu nekomentuje
Litva pritom koncom roku 2015 objednala podobný počet transportérov, aký dnes požaduje slovenská armáda a správala sa transparentnejšie.
Litovské ministerstvo s predstihom poskytovalo potrebné údaje novinárom. Verejnosť tak napríklad vedela, že litovská armáda posudzovala desať rôznych typov vozidiel.
Na viackrát položenú otázku, prečo sa slovenské ministerstvo obrany nespráva podobne ako Litva, Danko len opakoval, že Slovensko nič nekúpilo.
Závislosť od ruskej techniky
Danko popiera tvrdenia, že SNS chce predĺžiť závislosť Slovenska od ruskej leteckej techniky či dokonca nakúpiť nové ruské stíhačky.
Dodal, že na neho tlačili skôr iní výrobcovia. „Bol som pod tlakom rôznych slovenských lobistov v spojení so švédskymi,“ povedal Danko. Prezradiť konkrétne mená nechcel.
Výber F-16 však predĺži závislosť Slovenska od Ruska. Americká strana vie lietadla dodať o niekoľko rokov neskôr ako Švédi grippeny, čím bude musieť armáda dlhšie využívať dodávky z Ruska.

Beata
Balogová
