Bratislava 16. marca (TASR) - Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) so ziskom 24,6 percenta hlasov by sa stalo víťazom parlamentných volieb v prípade, že by sa konali na prelome februára a marca. Ako druhá by skončila mimoparlamentná strana Smer s podporou 20,4 percenta voličov. Na treťom mieste by sa umiestnila Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) so ziskom 12,2 percenta hlasov.
Podľa dnes zverejnených výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade SR v dňoch 26. februára až 9. marca na vzorke 1028 respondentov, stúpli preferencie HZDS oproti prelomu januára a februára o 2,1 percenta. Naopak, relatívne najväčší úbytok preferenčných hlasov zaznamenali Slovenská národná strana (SNS) a Strana demokratickej ľavice (SDĽ), obe o dve percentá. Terénna fáza prieskumu sa pritom začala tri dni po ukončení schôdze Národnej rady SR, na ktorej poslanci schválili novelu Ústavy SR.
Štvrté miesto v rebríčku preferencií zaujala Strana maďarskej koalície, ktorú by volilo 10,9 percenta občanov. Piata v poradí by skončila SNS so ziskom 9,7 percenta hlasov. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) by získalo 5,7 percenta a SDĽ 5,4 percenta hlasov. Ďalšie subjekty by neprekročili päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do parlamentu. Komunistickú stranu Slovenska (KSS) by volilo 3,2 percenta občanov, Demokratickú stranu (DS) 2,1 percenta, stranu Stred 1,9 percenta a Stranu občianskeho porozumenia (SOP) 1,2 percenta voličov. Strana zelených na Slovensku (SZS) by získala 1-percentnú podporu, Sociálnodemokratická strana Slovenska by dostala 0,4 percenta hlasov. Posledné dve priečky zaujali Združenie robotníkov Slovenska (ZRS) a Liberálnodemokratická únia (LDÚ) so zhodným ziskom 0,3 percenta odovzdaných hlasov. Inú stranu, hnutie alebo koalíciu by volilo 0,7 percenta občanov.
Nezáujem o účasť vo voľbách prejavilo 17 percent respondentov. Súčasne oproti minulému mesiacu zo 17,3 na 16,2 percenta klesol počet občanov, ktorí uviedli, že nie sú rozhodnutí pre žiaden politický subjekt. Počet opýtaných, ktorí určili svoj preferovaný politický subjekt, predstavoval 66,8 percenta.
TASR vydá k materiálu graf.