BRATISLAVA. Najprísnejšie požiadavky na výbornú kvalitu vody spĺňalo v minulom roku na Slovensku takmer 59,4 percenta monitorovaných lokalít.
Vzorky pochádzali z 32 miest určených na kúpanie. Z toho 19 dosahovalo výbornú kvalitu a deväť dobrú kvalitu vody. Nevyhovujúca bola jedna vzorka.
Vyplýva to z výročnej správy o kvalite vody na kúpanie, ktorú vypracovala Európska environmentálna agentúra (EEA) v spolupráci s Európskou komisiou.
Čistota vody sa zvyšuje
Správa potvrdila už 40 rokov trvajúci trend zvyšovania čistoty vody na plážach a kúpaliskách v Európe.
Tri lokality nebolo možné vlani klasifikovať, pretože EEA nemala k dispozícii dostatok vzoriek. Dolno Hodrušské jazero, Veľké Richnavské jazero v okrese Banská Štiavnica a Kunovská priehrada (okr. Senica) boli totiž počas kúpacej sezóny 2017 zatvorené pre rekonštrukčné práce a vypustenie vody z vodných nádrží.
Jazero Gazárka (okr. Senica) vyňali vlani zo zoznamu monitorovaných lokalít.
Kvalita vody sa minulý rok zhoršila v jazere Vindšachta (okr. Banská Štiavnica), kde zaznamenali fekálne baktérie, ako aj vo vodnej nádrži Drieňok (okr. Banská Bystrica), kde zistili prítomnosť enterokokov.
Stopercentné Luxembursko
Zo správy vyplýva, že viac ako 85 percent lokalít určených na kúpanie v celej Európe spĺňa tie najprísnejšie požiadavky na výbornú kvalitu vody.
Minimálne požiadavky stanovené v predpisoch Európskej únie spĺňa viac ako 96 percent lokalít určených na kúpanie.
Najlepšie výsledky v hodnotení kvality vody na kúpanie dosiahlo päť krajín v EÚ, v ktorých až 95 percent lokalít, a viac, získalo hodnotenie výbornej kvality, a to Luxembursko (100 percent), Malta (99 percent všetkých lokalít), Cyprus (97 percent), Grécko (96 percent), a Rakúsko (95 percent).