Ako hodnotíte snahu presadiť exekučnú amnestiu?
„Exekučná amnestia je populistické označenie pre extrémne zložitý problém, ktorý Slovensko má. Je tu veľké množstvo premenných a problém má tiež veľké množstvo hráčov s rôznymi záujmami. Je však iluzórne si myslieť, že veci sa opravia jedným zákonom pripraveným viac-menej na kolene, ako sme videli (narážka na návrh Sme rodina - pozn. red.). Jedným dychom pritom dodávam, že aj kolegovia zo Sme rodina svoj pôvodný návrh už výrazne vylepšili, a to aj na základe našich pripomienok.“
Minister spravodlivosti Gábor Gál hovorí, že by odpustil penále pri dlhoch starších ako päť rokov voči štátnym inštitúciám. Je to lepšie riešenie?

„Je to lepšia cesta. Treba si však uvedomiť, že je veľké množstvo typu dlžníkov a je ťažké nájsť jedno spoločné riešenie pre všetkých. Sú to zložité prípady a myslím si, že taký veľký problém možno riešiť len s istou mierou neférovosti, pretože vždy na také opatrenie budú niektorí vnímať ako krivdu voči sebe.“
SaS v úvode roka povedala, že exekučnú amnestiu nepodporí a dokonca ju možno aj napadne na Ústavnom súde, keďže môže byť v kolízii s princípmi trhovej ekonomiky a právneho štátu. Platí to ešte?
„Je to stanovisko ľudí v našej strane, ktorí chceli poukázať na to, že niektorí si plnia záväzky celý život a napokon budú doplácať na ľudí, ktorí si svoje záväzky neplnia. SaS však zvažuje každý návrh a keď bude v konkrétnej podobe na stole, tak sa k nemu aj vyjadríme a budeme sa snažiť sa prispieť k spravodlivému riešeniu.“
Nemáte obavu, že vládna koalícia spraví z amnestie svoju predvolebnú kampaň?
„Myslím, že táto vládna garnitúra po tom všetkom, čo sme tu mali, teraz už nerobí nič iné, len sa snaží napraviť svoju reputáciu. Samozrejme, že aj z tohto si budú robiť kampaň. To, že to bude stáť obrovské peniaze, je jasné.“

Beata
Balogová
