BRATISLAVA. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) doručilav stredu do libanonských miest Bar Elias a Majdal Aanjar humanitárnu a rozvojovú pomoc poskytnutú z finančného príspevku Slovenskej republiky.
Pre aktivity IOM v Libanone, kde takmer štvrtinu populácie tvoria sýrski utečenci, Slovensko vyčlenilo v minulom roku v decembri mimoriadny jednorazový príspevok 200-tisíc eur.
Informoval o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.
Rekonštrukcia zdravotného strediska
Po konzultáciách pobočky IOM v Libanone a Zastupiteľského úradu SR v Bejrúte sa zo slovenského príspevku zrekonštruovalo zdravotné stredisko v meste Bar Elias v strednom Libanone, kde sa koncentruje najväčší počet utečencov zo susednej Sýrie.
Ako ďalej informuje MZVaEZ, financie použili aj na nákup prístrojového vybavenia kliniky, ktorá poskytuje základnú zdravotnú starostlivosť viac ako štyrom tisícom pacientov mesačne v spádovej oblasti, kde žije asi 100-tisíc sýrskych utečencov, ktorí by inak nemali prístup k žiadnym lekárskym či ošetrovateľským službám a liekom.
Stredisko zároveň slúži aj miestnym libanonským obyvateľom zo sociálne zraniteľných skupín.

IOM zo slovenského príspevku vynovila aj zdravotné stredisko v meste Maždal Andžar, ktoré leží pri hraniciach so Sýriou, a kde v súčasnosti žije popri 20-tisíc libanonských občanoch aj 23-tisíc sýrskych utečencov.
Napriek tomu, že mesto bolo ako prvé za sýrskou hranicou vystavené najväčšiemu náporu sýrskych utečencov, dosiaľ nedostalo žiadnu významnejšiu pomoc na zvládnutie krízy.
Rozvoj živobytia 35 utečencov
Slovensko sa podľa starostu mesta Husajna Jásína stalo prvou krajinou, ktorá ho v tomto bilaterálne podporila.
Okrem obnovy zdravotníckych stredísk a dodávky potrebných prístrojov a zariadení bola slovenská finančná pomoc využitá aj na podporu rozvoja živobytia 35 utečencov, ktorí pomáhajú pri verejnoprospešných prácach, uvádza sa v tlačovej správe.
V Libanone žije podľa odhadov jeden a pol milióna sýrskych utečencov, čo v prepočte na počet obyvateľov znamená, že Libanon znáša najväčšiu ťarchu sýrskej krízy.
Pobyt takého množstva utečencov predstavuje obrovský nápor na ekonomiku a zdroje krajiny, ako aj na jej infraštruktúru.
Slovensko poskytuje pomoc v Libanone v kontexte sýrskej krízy aj prostredníctvom príspevkov do špecializovaného fondu Európskej únie Madad, ako aj cez projekty ODA, ktoré sú realizované v spolupráci s mimovládnym sektorom.