SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Za slušné Slovensko sa opäť postavili tisíce ľudí, podporili aj farmárov (minúta po minúte)

Protesty organizovala občianska iniciatíva.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Protesty za slušné Slovensko sme sledovali minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

19:28 Bratislava: Protest na Námestí SNP sa skončil. Farmári, ktorí prišli na protest, rozdávajú ľuďom mrkvu, zemiaky a iné plodiny, ktoré vypestovali.

Skryť Vypnúť reklamu

19:26 Bratislava: Učitelia hudby na pódiu spievajú štátnu hymnu. Ľudia sa pridávajú.

Prečítajte si tiež: Regionálni organizátori protestov mieria do politiky Čítajte 

19:24 Bratislava: „Z námestí pôjdeme ďalej," hovorí Juraj Šeliga. "Už v komunálnych voľbách politikom ukážeme, že ich arogancie moci už bolo dosť."

19:20 Bratislava: „Dnes sme tu opäť, lebo stále vidíme, počujeme a stále sme občanmi Slovenskej republiky,“ povedal novinár Marián Leško. Vo svojom príhovore sa zastal prokurátora Vasiľa Špirka. Leška po pódiu vystriedali organizátori protestov Karolína Farská a Juraj Šeliga.

19:11 Bratislava: Na protest prišlo podľa odhadu asi sedem tisíc ľudí. Na košickom zhromaždení bolo približne niekoľko stoviek protestujúcich.

19:08 Bratislava: Na pódiu sú zástupcovia rôznych občianskych iniciatív. „Vládni politici sú priamo zodpovední za marazmus, ktorí v spoločnosti nastal," hovorí režisérka Jana Bučka. Z davu sa ozýva piskot.

Skryť Vypnúť reklamu

18:59 Bratislava: Farmári na pódiu ďakujú ľuďom za ich podporu. Po proteste odchádzajú z Tyršovho nábrežia. „Musíme ísť na žatvu, ale ak poslanci v septembri neschvália memorandum, vráti sa nás ešte omnoho viac.“ Dav stále skanduje "My sme s vami".

18:42 Košice: Približne polhodinové stretnutie v Košiciach sa skončilo. Protest ukončili slová Jána Galika: "Nezabúdame, pokračujeme."

18:41 Bratislava: “My sme s vami,” vítajú protestujúci farmárov. Tí im v príhovore opisujú svoje problémy a ďakujú za podporu v tohtotýždňovom proteste.

“Náš protest bol úspešný, podpísali sme memorandum. Kroky vlády ale ďalej budeme sledovať,” pohorí farmár z južného Slovenska vystupujúci na pódiu.

Prečítajte si tiež: Nezabúdame, pokračujeme. V Košiciach ľudia z východu opäť žiadali slušné Slovensko Čítajte 

18:40 Košice: Na proteste tiež čítali list Márie Kuciakovej, sestry zavraždeného novinára Jána Kuciaka.

Skryť Vypnúť reklamu

"Trúchlime stále a stále budeme. A cítime ľútosť za to, že sme ich nedokázali ochrániť. Ale sami nič nezmôžeme. Musíme bojovať."

18:37 Košice: "Roky, ktoré sa končia osmičkou, boli revolučné. Koho boli krvavé paprče, ktoré vraždili v malej dedinke?," pýtal sa zas vo svojom prejave Ján Mičovský, nositeľ ocenenia Biela vrana.

"Sú občania, ktorí vedia, kde majú stáť. Ale sú takí, ktorí sa boja. A sú takí, ktorí neprecitli. O život neprišli len dvaja mladí ľudia, ale každý dostal zásah do svedomia."

18:33 Bratislava: Príhovor Martina Hubu ocenil dav pokrikom Ďakujeme. “My ďakujeme,” zakričali herci späť. Na pódiu ich vystriedalo hudobné vystúpenie. Na rad prichádzajú s príhovormi protestujúci farmári. V rukách držia transparent “Mafiatečná”.

Skryť Vypnúť reklamu

18:23 Košice: Aktivista Martin Rusčanský vo svojom prejave kritizoval situáciu na Slovensku. "Je nemysliteľné, aby pár vyvolených žilo z toho, čo patrí ľuďom."

18:19 Košice: "Nikam sme neodišli", hovorí jeden z rečníkov Iniciatívy Hneváme sa Štefan Ševčík, ktorá podporuje vypísanie predčasných volieb. Na protest prišlo asi dvesto ľudí.

18:14 Bratislava: “Dosť bolo Smeru,” skandujú ľudia počas príhovoru herca Martina Hubu. Spolu s ním stoja na pódiu aj ďalší herci ako Lukáš Latinák či Tomáš Maštalír.

18:00 Bratislava: Herečka Petra Polnišová číta list sestry zavraždeného novinára Jána Kuciaka. “Chcel krajinu, kde spravodlivosť bude platiť pre obyčajných ľudí aj špičky politických strán. Musíme niečo robiť,” píše sa v liste.

Skryť Vypnúť reklamu

17:56 Bratislava: Na pódiu vystupuje speváčka Jana Gavačová s pesničkou Iva Hoffmana Sľúbili sme si lásku.

17:53 Košice: Protestujúci sa už pomaly schádzajú aj v parku na Moyzesovej ulici. Na východe sa tiež bude protestovať aj v Rožňave a v Michalovciach. Na je niekoľko desiatok ľudí, ďalší prichádzajú.

Prečítajte si tiež: V Košiciach opäť žiadajú slušné Slovensko, východ sa pridal k protestom Čítajte 

17:51 Bratislava: Organizátori kritizujú vymenovanie Denisy Sakovej za ministerku vnútra či Milana Lučanského za šéfa polície. Protestujúcich je asi sedem tisíc.

17:48 Košice: Na východe sa do ulíc chystajú na traktoroch aj farmári. K farmárom z Michaloviec a okolia sa pripoja aj poľnohospodári zo Sobraniec.

17:46 Bratislava: Na bratislavskom proteste sa začínajú príhovory. Na úvod sa prihovárajú organizátori Karolína Farská a Juraj Šeliga. “Už po ôsmy raz sa stretávame a za uplynulé štyri mesiace sme ukázali nevídanú silu,” hovorí Šeliga.

Skryť Vypnúť reklamu

“Dnes tu musíme stáť opäť. Vražda dvoch nevinných ľudí stále nie je vyšetrená. Na povrch vychádzajú stále nové a nové kauzy,” dopĺňa ho Farská.

Vyslúžili si potlesk prítomných. Pri slovách, že uplynuli tri mesiace vlády Petra Pellegriniho sa ozývajú pokriky “fuj”.

17:35 Bratislava: Pochodujúci sa postupne pridávajú k desiatkam ďalších ľudí, ktorí už čakajú pred pódiom na Námestí SNP, kde bude protest pokračovať príhovormi. Počet protestujúcich narástol na niekoľko tisíc ľudí.

17:34 Bratislava: “Zdravíme farmárov,” kričia organizátori do megafónu. Z Obchodnej ulice sa dav ďalej presúva na Námestie SNP popri odstavenom traktore z tohtotýždňových protestov farmárov.

17:32 Bratislava: Dav sa krátko zastavil na mieste, kde na smrť dokopali Filipínčana Henryho Acordu. Uctil si ho symbolickou minútou ticha.

Skryť Vypnúť reklamu

17:25 Bratislava: Podľa mestských policajtov, ktorí na protest dozerajú, je momentálne v zástupe asi dvetisíc ľudí.

17:20 Bratislava: Dav sa presúva pokojne a pod dohľadom polície. Masa dočasne odstavila dopravu v centre hlavného mesta v okolí Kollárovho námestia. Aktivisti v čele zástupu skandujú pri presune “Poďte s nami”

17:06 Pochod v Bratislave sa začína. Zástup sa postupne formuje a protestujúci vyrážajú na Námestie SNP. V čele držia transparent “Postavme sa za slušné Slovensko”. Príhovory odznejú až po presune.

17:00 Bratislava: Pred Úradom vlády sa už schádzajú prvé desiatky protestujúcich. Plnia chodník pre úradom aj Námestie slobody. Na oficiálny začiatok sa ešte len čaká. Medzi ľuďmi vidieť transparenty s nápismi “#niejenamtojedno” či “Študenti nepoľavia”.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Protest Za slušné Slovensko opustí košickú Hlavnú, bude v parku Čítajte 

16:55 Košíce: "Sme tu a naďalej trváme na našich požiadavkách," uviedol pre Korzár organizátor protestu v Košiciach Ján Gálik, prečo znova idú do ulíc. "Sledujeme všetky kroky súčasnej vlády a chceme vyjadriť nespokojnosť s jej pôsobením."

Na proteste v Košiciach by mal vystúpiť držiteľ ocenenia Biela vrana lesník Ján Mičovský, humenský aktivista Martin Ruščanský a košického aktivistu Štefana Šefčíka z iniciatívy Hnevám sa.

16:40 Viacerí organizátori protestov Za slušné Slovensko z iniciatívy odišli a mieria do politiky. Asi tridsiatka regionálnych organizátorov sa podľa Juraja Šeligu chystá kandidovať v komunálnych voľbách.

16:24 Protesty Za slušné Slovensko sa v piatok okrem Bratislavy uskutočnia aj v Košiciach a Banskej Bystrici. Zhromaždenie v hlavnom meste sa začína o 17:00, na východe a strede Slovenska o hodinu neskôr.

Skryť Vypnúť reklamu

16:00 Na Námestie SNP v Bratislave dorazili prví farmári aj s traktorom, na ktorom sú transparenty s nápismi ako "Vráťte nám našu zem", alebo "My nikam neodchádzame, my sme tu doma".

15:14 Farmári podpísali memorandum s niektorými politickými stranami, po večernom proteste opustia Bratislavu. Tvrdia, že dosiahli, čo chceli.

Prečítajte si tiež: Farmári a predstavitelia strán podpísali memorandum o poľnohospodárstve Čítajte 

"Momentálne sme dosiahli cieľ, ktorí sme chceli dosiahnuť protestom. Spísanie memoranda a jeho podpis opozičnými a mimoparlamentnými politikmi považujeme za splnenie cieľa protestu," uviedol predstaviteľ Iniciatívy poľnohospodárov Patrik Magdoško.

15:10 Zhromaždenie budú sprevádzať aj dopravné obmedzenia. Od 16:45 uzatvoria v Bratislave Banskobystrickú ulicu a Námestie slobody od Žilinskej po Spojnú.

Skryť Vypnúť reklamu

Následne bude doprava obmedzená po trase z Námestia slobody cez Jánsku, Kollárovo námestie, Obchodnú ulicu až na Námestie SNP. Dopravu bude v uvedených úsekoch riadiť polícia.

15:05 Na zhromaždeniach vystúpi viacero osobností, napríklad herečka Petra Polnišová, novinárka Xénia Makarová, politický komentátor Marián Leško či zástupcovia farmárov.

14:01 Okrúhly stôl farmárov prebehol bez zástupcov koalície.

12:28 Farmári, ktorí požadujú od Koaličnej rady memorandum, by ho mali pripraviť. Uviedla to ministerka Gabriela Matečná (SNS) na margo okrúhleho stola politických strán.

Prečítajte si tiež: Farmári pozvali za okrúhly stôl politické strany s výnimkou kotlebovcov Čítajte 

"Tí, ktorí sú von a majú nejaké požiadavky a stále hovoria o memorande, od nich očakávame, že memorandum pripravia. Zatiaľ hovoríme len o nejakých virtuálnych veciach a požiadavkách. My nevieme, k čomu sa máme ďalej vyjadriť. Netušíme, o aké opatrenia ide, pretože sa jedná o malú skupinu farmárov," povedala agroministerka.

Skryť Vypnúť reklamu

9:23 Protestujúci farmári zvolali na Tyršovom nábreží o 13:00 hod. okrúhly stôl politických strán so zástupcami všetkých parlamentných, ale aj relevantných mimoparlamentných politických strán. Pozvánka sa netýka Kotlebovej ĽSNS.

Štyri mesiace

Ako organizátori informujú na Facebooku, vo štvrtok 21. júna, uplynuli presne štyri mesiace od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Prečítajte si tiež: S vraždou Kuciaka nevedia pohnúť a čas beží Čítajte 

Organizátori ďalej uvádzajú, že kabinet Petra Pellegriniho neprijal žiadne zásadné kroky pri pokuse o zmenu v spoločnosti.

Kritizujú vymenovanie Milana Lučanského za policajného prezidenta, Denisu Sakovú ako ministerku vnútra, postoj úradov v kauze prokurátora Vasiľa Špirka, ktorý hovoril o korupcii politikov, situáciu v RTVS a nákupy vojenskej techniky pod dohľadom SNS.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 7. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 036
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 951
 3. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 4 344
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 267
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 3 880
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 526
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 382
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 075
 9. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 817
 10. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 1 814
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Očkovanie na Slovensku

Za uplynulý deň pribudlo 2 734 prvoočkovaných.


a 2 ďalší 5m
Ilustračné foto.

Otestovali 10 084 PCR vzoriek.


a 2 ďalší 16m
Arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Pápež František strávil na Slovensku štyri dni.


SITA 53m
Skryť Zatvoriť reklamu