BRATISLAVA. Každoročne sa desiatky Slovákov stanú obeťami obchodovania s ľuďmi, upozorňuje na riziká pri cestovaní a práci v zahraničí Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).
Obchodníci vykorisťujú ľudí najmä za účelom nútenej práce, žobrania, páchania trestnej činnosti, poskytovania sexuálnych služieb aj na nútené sobáše.
Obchodovanie s ľuďmi je výnosný obchod
S cieľom poskytnúť užitočné informácie o bezpečnej ceste, pobyte či práci v zahraničí aktualizovala IOM webovú stránku www.bezpecnecestovanie.iom.sk a mobilnú aplikáciu Safe Travel & Work Abroad. Agentúru SITA o tom informoval Michal Milla z IOM.
Najviac ľudí cestuje do zahraničia za prácou v letných mesiacoch.
"Pred vycestovaním je veľmi dôležité dobre si preveriť ponúkanú prácu či brigádu, budúceho zamestnávateľa, a podpísať čo najpodrobnejšiu pracovnú zmluvu. Obchodovanie s ľuďmi je považované za jeden z troch najvýnosnejších organizovaných trestných činov popri obchode so zbraňami a drogami. Je to krutý biznis, ktorý môže zanechať na obeti doživotné následky,“ upozorňuje vedúca Úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) na Slovensku Zuzana Vatráľová.
Najväčšia hrozba je vo Veľkej Británii
Ako ďalej informuje IOM, Slováci sa stávajú obeťami obchodovania s ľuďmi najčastejšie vo Veľkej Británii.
"Do pasce obchodníkov s ľuďmi môže padnúť ktokoľvek – ženy aj muži rôzneho veku a vzdelania, s minimálnym alebo žiadnym príjmom, ale aj ľudia zo štandardného sociálneho prostredia, ktorí si išli do zahraničia zarobiť,“ vysvetľuje Vatráľová.
Medzinárodná organizácia pre migráciu nedávno aktualizovala preventívnu mobilnú aplikáciu Safe Travel & Work Abroad.
Okrem interaktívnej „hry na obeť“ obsahuje rady, ako rozpoznať znaky obchodovania s ľuďmi, tipy na bezpečné cestovanie do zahraničia, dôležité informácie o práci v zahraničí a užitočné kontakty v núdzi. Aplikácia je dostupná v Google Play a App Store a na webovej stránke www.safe.iom.sk.
Detailné informácie o tom, ako sa nestať obeťou obchodníkov s ľuďmi, IOM ponúka na stránke www.bezpecnecestovanie.iom.sk.
IOM na Slovensku v spolupráci so štátnymi inštitúciami, mimovládnymi a medzinárodnými organizáciami sa venuje boju proti obchodovaniu s ľuďmi už od roku 2003.
Vzdeláva odborníkov štátnej správy a pomáhajúcich organizácií v oblasti prevencie, identifikácie obetí a zabezpečovania komplexnej starostlivosti obetiam obchodovania s ľuďmi, pripravuje informačné a vzdelávacie materiály pre pedagógov, lektorov, preventistov a ďalších odborníkov. Realizuje rôzne prevenčné aktivity a informačné kampane.