BRATISLAVA. Odklad rozhodnutia o výbere dodávateľa nových stíhačiek nie je vyjadrením nedôvery ministerstvu obrany, ale snahou o objektívne najlepšie rozhodnutie založené na dôkladnom a precíznom oboznámení sa s predloženými ponukami.
V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer).
O nákupe zatiaľ nerozhodli
"Musíme mať istotu, že sme sa rozhodli správne a musíme si byť istí, že si toto rozhodnutie vieme aj obhájiť," uviedol Pellegrini v súvislosti s rozhodnutím, že vláda do konca júna, tak ako bolo pôvodne avizované, o nákupe stíhačiek nerozhodne.
Premiér priznal, že ponuky detailne nepozná, chce preto aj osobne čas, aby sa s nimi oboznámil. "Nemôže odo mňa nikto chcieť, že v pondelok sa dozviem prvotné informácie a v stredu predstúpim pred Bezpečnostnú radu SR a vládu," uviedol.
Vypočuť si chce aj názor ľudí z ministerstva financií.
Má dôveru v transparentnosť postupu
Či je možné, že vláda pri svojom rozhodnutí napokon zmení návrh, ktorý predloží ministerstvo obrany, špekulovať odmietol.
"Je to v každom prípade skupinové rozhodnutie, nie moje, ani pána ministra (Petra-pozn. TASR) Gajdoša," zdôraznil.
Premiér má dôveru v transparentnosť postupu, keďže sa o americkej i švédskej ponuke rokuje na úrovni vlád. Je si však vedomý, že bude potrebné transparentne verejnosti vysvetliť argumenty, ktoré viedli k rozhodnutiu sa pre konkrétnu ponuku.
"To je dôležité, aby nevzniklo podozrenie, že si na tom niekto upatlal nejaký obchod pomimo," zdôraznil premiér v rozhlasovej relácii.
Odmietavý postoj k prerozdeľovaniu migrantov
Ak by sa naplnili úvahy nemeckého ministra vnútra Horsta Seehofera vracať z hraníc migrantov, zrejme by prišlo k ďalším krokom, ktoré by znemožňovali plniť Schengenu svoje poslanie. V relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol Pellegrini (Smer).
"Pravdepodobné by bolo následné zavedenie kontrol zo strany Rakúska, na čo by sme museli reagovať aj my, aby spätná vlna migrantov cez Rakúsko nesmerovala na Slovensko," naznačil premiér.
Verí, že sa Schengen ešte nerúca, no prípadné zavedenie kontrol na hraniciach by popreli jeho princíp. Súčasná situácia podľa neho však odhaľuje i to, akou chybou bolo, že sa v predchádzajúcom období nevenovala dostatočná pozornosť ochrane vonkajších hraníc schengenského priestoru.
Pellegrini potvrdil, že SR neopustí svoj zásadný odmietavý postoj k snahám prerozdeľovať migrantov.
Poukázal pritom i na to, že nie je práve korektné, ak niekto, kto podstatným spôsobom zavinil súčasnú situáciu svojvoľnou otvorenou politikou, sa potom, čo sa stav stal neúnosným, dožaduje solidárnosti od ostatných. Slovensko i tak podľa Pellegriniho prejavilo dostatočnú mieru solidarity a ochotu riešiť migračný problém.