BRATISLAVA. V júni 2013 polícia zrazu zastavila auto bývalého šéfa vojenskej spravodajskej služby Romana Mikulca v Slávičom údolí v Bratislave. Oznámila mu, že robí prehliadku auta. Na prvý pokus policajti nenašli nič a tak prehliadku aj za prítomnosti médií zopakovali.
Počas niekoľkohodinového zásahu nakoniec jeden z policajtov spoza sedadla vytiahol drobnú pamäťovú kartu a Mikulca zatkli.
K prehliadke došlo po tom, ako Mikulec v spolupráci s dnes už zosnulým dôstojníkom spravodajskej služby Vladimírom Suchodolinským vypracoval správu o tunelovaní tajnej služby. Mikulec od začiatku tvrdil, že niekto kartu s dokumentáciou do jeho auta podstrčil a ide o pokus ho zastrašiť.
V pondelok sudca okresného súdu Bratislava III Roman Fitt, takmer na deň presne päť rokov od prehliadky rozhodol, že Mikulec je nevinný.
"Mám za to, že žiadnym spôsobom nebolo preukázané, že sa skutok stal tak, ako to tvrdí obžaloba," povedal Fitt.
Mikulec rozhodnutie označil za ironické.
"Samozrejme, že radosť mám, ale som strašne smutný, že takéto veci sa dejú v tejto krajine a päť rokov sa vedie spor s niekym, kto odhalil špinavosti druhých," povedal po vynesení rozsudku Mikulec.
Amatérizmus polície
Postup polície sudca označil za viac ako amatérsky, pretože policajt kartu pri prehliadke chytil holými rukami a rovnako postupovali aj policajti na stanici, ktorí kartu skúmali.
Nedalo sa teda podľa stôp DNA určiť či s kartou Mikulec narábal alebo nie.
Takisto podľa sudcu nie je preukázané, že by Mikulec účelovo zhromažďoval utajované skutočnosti, ktoré nesúviseli s jeho prácou riaditeľa tajných. Aj obsah SD karty nie je podľa neho tak závažný, aby ohrozil záujmy Slovenskej republiky.
Po rozsudku Mikulec povedal, že pozná človeka, ktorý kartu do jeho auta vložil aj to, že konal na príkaz nadriadeného. Bol to podľa neho človek z prostredia tajnej služby, viac ale prezradiť nechcel.
Mikulec nevylúčil možnosť, že ide o spravodajskú hru, ktorej sa vedome zúčastnila polícia a tajné služby. Deň pred obhliadkou auta sa podľa neho stretol policajný prezident Tibor Gašpar s ľuďmi zo spravodajskej služby.
"Nemôžem obviniť nikoho priamo, že to urobil, ale nechám to na svedomí tých ľudí," dodal.
Prokuratúra sa po vynesení rozsudku odvolala, prípad tak smeruje na krajský súd. Ak ho právoplatne oslobodia, Mikulec zvažuje ďalšie právne kroky.
Proces sa naťahoval
Kauza tunelovania VSS
- V správe vypracovanej Romanom Mikulcom a Vladimírom Suchodolinským sa písalo o konkrétnych podozreniach z čias prvej vlády Roberta Fica, keď VSS riadil Juraj Šebo a Vojenské obranné spravodajstvo Ľubomír Skuhra.
- Zachytáva podozrenia z machinácií pri 15-tich prevodoch budov a automobilov v období rokov 2007 až 2010.
- Vtedajší minister obrany Martin Glváč ju označil za nebezpečnú mediálnu kačicu.
- V apríli 2015 polícia vyšetrovanie údajného tunelovania zastavila. Naopak, neskôr sa začal súd s Mikulcom.
- V októbri 2015 Suchdolinský zomrel na zriedkavú formu rakoviny.
- Okresný súd Bratislava III v júni 2018 rozhodol, že Mikulec je nevinný.
Špeciálna prokuratúra na Mikulca podala obžalobu pre prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti až po takmer troch rokoch vo februári 2016 a vec sa tak dostala pred súd.
O rok neskôr vo februári 2017 chcel súd ako svedka vypočuť policajta, ktorý sa osobne zúčastnil prehliadky auta a mal v ňom nájsť kartu s utajovanými skutočnosťami. Jeho výsluch sa však nakoniec neuskutočnil, pretože bol nesprávne zbavený mlčanlivosti. Policajta najprv zbavil mlčanlivosti minister obrany, hoci tak mal urobiť minister vnútra.
Nakoniec ho vypočuli až v apríli 2018. Pred súdom potvrdil verziu obžaloby, že kartu našiel v jeho aute, ale už si podľa Mikulca nepamätal, prečo obhliadku robil opakovane a prečo niektoré priestory prehľadávali dôkladnejšie ako iné.
Keďže pojednávanie bolo dlhé, čítanie záverečných rečí a rozsudok v apríli odročili na tento pondelok.
Vyšetrovanie samotného tunelovania spravodajstva zastavila polícia a vec sa nedostala ani pred súd.
Zničilo mu to život
Čo bolo na zhabanej karte dodnes nie je jasné, pojednávania boli neverejné. Okrem karty našli policajti v aute aj listinné dokumenty, ktoré sa podľa Mikulca týkali služobnej cesty a nemali nič spoločné s kauzou tunelovania.
"Od začiatku hovorím, že to považujem za účelové konanie. Cieľom bolo zdiskreditovať ma a zastrašiť v čase, keď prebiehala kauza tunelovania,“ povedal Mikulec minulý rok v marci pre SME.
V štátnych zložkách pôsobil dvadsaťdva rokov, no keď vypracoval správu, vyhodili ho zo služby. Hoci mu to podľa vlastných slov zničilo život, svoj čin neľutuje a po vyhodení sa zamestnal v oblasti bezpečnosti.
"Veľa oznamovateľov skončilo zle. Na druhej strane, ak by som to neurobil, nevedel by som sa pozrieť sám na seba do zrkadla,“ povedal Mikulec.

Beata
Balogová
