BRATISLAVA. Do slovenskej justície pôjde viac finančných prostriedkov z európskych fondov. Vláda v stredu rozhodla, že súčasťou revízie Operačného programu Efektívna verejná správa bude i úprava jeho finančného plánu.
Z prioritnej osi zameranej na verejnú správu sa presunie do prioritnej osi zameranej na súdnictvo celkom osem miliónov eur.
Komplexná reforma
Presun navrhla ministerka vnútra Denisa Saková (Smer), ktorá ho odôvodnila potrebou realizácie komplexnej reformy súdneho systému na Slovensku.
"Prejavuje sa zvýšeným dopytom po realizácii ďalších projektov zameraných na zefektívnenie súdnictva a zvýšenie vymáhateľnosti práva," odôvodnila.
V súčasnosti je podľa rezortu vnútra síce nakontrahovaná prevažná časť alokácie, pre naplnenie cieľov operačného programu v tejto oblasti je však potrebné realizovať ďalšie národné projekty.
Doterajšia alokácia Prioritnej osi 2 s názvom Zefektívnený súdny systém a zvýšená vymáhateľnosť práva predstavovala sumu 40 miliónov eur.
Efektívnejší systém
Výsledkom má byť efektívne fungujúci súdny systém, v rámci ktorého sa skráti dĺžka súdneho konania, zníži počet nevybavených vecí, minimalizuje výskyt prieťahov, čím sa zabezpečí jeden z predpokladov na zlepšenie vymáhateľnosti práva.
Ďalšie zmeny Operačného programu Efektívna verejná správa predstavujú predovšetkým úpravu jeho výkonnostného rámca a s tým súvisiacich hodnôt merateľných ukazovateľov, doplnenie nových programových ukazovateľov a úprava už existujúcich.
Cieľom je najmä premietnuť do výkonnostného rámca súčasný progres v implementácii operačného programu a tým eliminovať riziko nepridelenia výkonnostnej rezervy.
Vláda rokovala aj o:
- Slovensko nasmeruje viac prostriedkov z európskych fondov do sanácie najrizikovejších environmentálnych záťaží. Vláda schválila návrh na zmeny v Operačnom programe Kvalita životného prostredia.
- Vláda schválila základné pozície a návrh delegácie Slovenska na summit Severoatlantickej aliancie (NATO), kde potvrdíme zvyšovanie investícií do obrany, či záujem pokračovať v posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Pobaltí.
- Ministri odobrili prítomnosť zahraničných vojakov na území Slovenska v rámci vojenských cvičení, ktoré sa budú konať v druhom polroku tohto roka. Vláda rovnako vydala súhlas k vyslaniu príslušníkov armády s rovnakým účelom.
- Vláda schválila aj akčný plán č. 1 Implementačného plánu Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, akčné plány č. 2 až 5 vzala na vedomie. Obdobie prvého akčného plánu sa skončí v roku 2020.
- Cieľ Národného akčného plánu pre zelené verejné obstarávanie na roky 2016 až 2020, ktorý stanovuje 50-percentný podiel zelených zákaziek, sa zatiaľ nedarí plniť. Ministerstvo to uvádza v správe o implementácii plánu za rok 2017, ktorý vzala vláda na vedomie.
- Vláda vzala na vedomie materiál ministerky školstva Martiny Lubyovej o stave procesu zadávania zákazky na projekt EDUNET_SK.