SME

V tomto roku bol apríl najteplejší v histórii meraní

V Bratislave na letisku v apríli zaznamenali až desať letných dní .

Počasie podujatiu prialo. Na námestí sa zišli desiatky ľudí.Počasie podujatiu prialo. Na námestí sa zišli desiatky ľudí. (Zdroj: Klaudia Kovácsová)

BRATISLAVA. Tohtoročná jar bola mimoriadne teplá, priemerná odchýlka v porovnaní s normálom rokov 1961 až 1990 predstavovala +2,7 °C.

Ako vo štvrtok na svojej stránke informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), túto jar zaznamenali dva rekordne teplé mesiace za sebou - apríl a máj.

„Oba tieto mesiace boli teplejšie ako doterajšie rekordy,“ konštatoval SHMÚ.

Najviac letných dní na jar mali v Podhájskej

Jar 2018 bola najteplejšia v Hurbanove. Najviac, 37 letných dní (nad 25 °C) zaznamenali na meteorologickej stanici Podhájska (okr. Nové Zámky), najviac, sedem tropických dní (nad 30 °C) bolo na meteorologickej stanici Somotor (okr. Trebišov).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jar 2018 bola na Slovensku zrážkovo normálna, na severozápade podnormálna. Najvýraznejší nedostatok zrážok sa prejavil najmä v regiónoch Kysúc, Oravy, stredného Považia, Myjavy a severného Záhoria.

Marec 2018 bol na väčšine územia Slovenska teplotne podnormálny. Najnižšiu teplotu, -25,6 °C namerali 1. marca v Červenom Kláštore ( okr. Kežmarok), najvyššiu 12. marca v Hurbanove (okr. Komárno), kde bolo 19,5 °C.

Najteplejší apríl v histórii meraní

Apríl bol na väčšine územia Slovenska mimoriadne teplý. „Bol najteplejším aprílom od začiatku meteorologických pozorovaní na území Slovenska,“ uviedol SHMÚ.

Prečítajte si tiež: Pre stredné a východné Slovensko platí výstraha pred búrkami Čítajte 

Najteplejší bol v Hurbanove, kde priemerná mesačná teplota dosiahla 16,2 °C, čo je o 5,5 °C viac ako je normál z rokov 1961-1990. Najchladnejšie bolo v Oravskej Lesnej, priemerná mesačná teplota tam bola 10,3 °C.

SkryťVypnúť reklamu

Apríl bol mimoriadny aj z hľadiska počtu letných dní. V Bratislave na letisku zaznamenali až desať letných dní a v Hurbanove 11, čo je najviac od roku 1951. V apríli sa vyskytol aj prvý tropický deň, a to v Holíči (okr. Skalica), kde 29. apríla namerali 30,1 °C. „To pre tento jarný mesiac predstavuje jediný zaznamenaný tropický deň v histórii meraní od roku 1951,“ pripomenul SHMÚ.

Podobne ako apríl aj máj 2018 bol na väčšine územia Slovenska teplotne mimoriadne nadnormálny. Najteplejšie bolo opäť v Hurbanove, kde priemerná mesačná teplota dosiahla 19,7 °C. Je to o 4,1 °C viac ako je normál.

Teplotné minimum namerali na Lomnickom štíte, kde bolo 20. mája -6,5 °C. Najvyššiu teplotu zaznamenali 31. mája v Holíči (32,1 °C).

„Je to historický rekord maximálnej dennej teploty vzduchu pre tento deň,“ uviedol SHMÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka počtu letných dní a tropickým teplotám na konci mesiaca patrí máj k historicky najteplejším májom. V Bratislave na letisku zaznamenali 18 letných dní, v Hurbanove 22 dní a v Žihárci až 24 letných dní, čo je najviac od roku 1951.

Najteplejší máj dokumentujú aj rekordy priemernej mesačnej teploty vzduchu na viacerých staniciach na Slovensku (Bratislava letisko 19,2 °C, Holíč 19,0 °C, Hurbanovo 19,7 °C, Košice 18,9 °C, Oravská Lesná 13,7 °C).

Počasie

Počasie počas posledných troch dní prinieslo viac ako šesťmesačné zrážky.


TASR
Ilustračné foto.

Trvalý dážď môže spôsobiť problémy.


TASR
Súvisiace témy: SHMÚ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 135
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 731
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 136
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 841
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 296
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 573
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 392
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 236
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americkí hráči oslavujú po góle v zápase semifinále Švédsko - USA na MS 2025 v hokeji.

Pozrite si program finále a zápasu o bronz na MS v hokeji 2025.


Dominik Greif.

Rayo Vallecano si vďaka remíze zabezpečilo účasť v pohárovej Európe.


a 1 ďalší
Hokejisti USA oslavujú postup do finále MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie nedeľa, 25. máj?


Lewis Hamilton s mechanikmi počas Veľkej ceny Monaka.

Hamilton, ktorý v Monaku vyhral trikrát, tak bude v nedeľu štartovať zo siedmeho miesta.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu