JERUZALEM. Na Slovensku máme podľa predsedu Národnej rady Andreja Danka problém s antisemitizmom.
Danko na stretnutí s izraelským predsedom Knessetu Yuli Edelsteinom povedal, že sa bude snažiť na jeseň v parlamente presadiť novú legislatívu, ktorá by rázne zakročila proti antisemitizmu.
Definícia antisemitizmu na Slovensku bude podľa Danka vychádzať z izraelskej legislatívy.
„Urobím všetko pre to, aby táto téma nezostala opomenutá,“ dodal šéf Národnej rady.
Práve na pôde Knessetu podľa Danka bolo treba povedať, že máme na politickej pôde problém s ĽSNS.
Zdôraznil, že médiá by si mali všímať prejavy intolerancie a antisemitizmu, pretože ovplyvňujú našu mládež.
Vzájomné vzťahy
Edelstein konštatoval vynikajúce vzťahy so Slovenskom. Pripomenul, že Česká republika otvára v Izraeli kultúrne centrum a vyslovil vieru, že tak urobia ďalšie európske krajiny vrátane Slovenska.
Poďakoval Dankovi za zorganizovanie medzinárodnej konferencie proti nenávisti na internete v júni v Bratislave.

Český predseda Senátu Milan Stěch, ktorý je tiež na návšteve Jeruzalema a bol na stretnutí v Knessete spolu s Dankom.
Stěch zdôraznil, že židovská komunita v európskych mestách mala veľký podiel na pomoci pri zakladaní Československej republiky v roku 1918.
Zároveň dodal, že prejavy antisemitizmu sú v Českej republike na minimálnej úrovni.
Podľa Danka je symbolické, že sa v Knessete stretáva spolu s českým partnerom, pretože bez pomoci Židov by ČSR v roku 1918 nevznikla.
„Priateľstvo a pomoc Masarykovi a Štefánikovi sme vám opätovali pri vzniku štátu Izrael a vy ste na nás nezabudli v roku 1993,“ vyhlásil Danko s tým, že bez Židov by nebola Bratislava a nemali by sme svoju históriu.
Fake news a kyberbezpečnosť
Danko vyzdvihol spoluprácu s Knessetom v boji proti šíreniu klamlivých informácií na internete. „Ďakujem vám, že vaše zákony môžeme od vás preberať,“ uviedol Danko.
Slovensko môže byť podľa Danka strategickým lídrom v oblasti ochrany dát, pretože EÚ v tejto oblasti zaspala.

Danko otázku kybernetickej bezpečnosti považuje za jednu za najdôležitejších.
„Izrael totiž patrí k svetovým lídrom v informačných technológiách,“ uviedol s tým, že dnes prevádzkovatelia internetových stránok sledujú správanie ľudí a môžu ich komukoľvek predať.
„Skenovanie dát rôznymi aplikáciami, keď si prevádzkovatelia vedia zistiť návyky, priateľov a môžu to predať obchodným spoločnostiam, to sú vážne otázky,“ konštatoval.
Obrovský potenciál vidí Danko v rozvoji cestovného ruchu. Ročne na Slovensko príde viac ako 40-tisíc izraelských turistov.
Nové príležitosti ponúkajú aj obchod a investície. Izraelské firmy majú rozsiahle skúsenosti v oblasti energetiky, zdravotníctva, kybernetiky, ako aj bezpečnosti.
Hymnu skrátili
Danka dnes v izraelskom Knessete privítali len jednou slohou slovenskej štátnej hymny, aj keď oficiálne má dve.
Keďže v Izraeli je súčasne aj český predseda Senátu Milan Stěch a pred Knessetom ich vítali spoločne, najprv v podaní dychovej hudby zaznela česká a po nej jedna sloha slovenskej štátnej hymny.
Kedysi prvá sloha Kde domov muj a prvá sloha slovenskej hymny Nad Tatrou sa blýska boli hymnou spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Odborníčka na protokol z banskobystrickej Univerzity Mateja Bela z Katedry medzinárodných vzťahov a diplomacie Mária Holubová tvrdí, že táto verzia v prípade, že slohy predelili, v zahraničí postačuje.
Prvé slohy hymien v Knessete predelili, bola medzi nimi prestávka. "Nie je to žiadny protokolárny lapsus," povedala s tým, že sa to bežne deje.
Ako však zdôraznila, iné by to bolo na Slovensku, ak by sa hymna spievala.
Nie je to prvýkrát, čo slovenskému štátnemu predstaviteľovi zahrali skrátenú verziu hymny.
V roku 2011 sa takto začala oficiálna návšteva predsedníčky vlády Ivety Radičovej v Chorvátsku. Pri jej privítaní zahrala dychová hudba len prvú slohu slovenskej štátnej hymny.