LUXEMBURG. Súd Európskej únie uložil Slovenskej republike pokutu jeden milión eur za to, že na svojom území včas nezlikvidovala skládku, ktorá škodí životnému prostrediu.
Ide o skládku v Považskom Chlmci pri Žiline. Slovensko musí tiež platiť denné penále vo výške 5000 eur dovtedy, kým neodstráni túto enviromentálnu záťaž.
Súd o tom v stredu informoval vo svojej tlačovej správe.
Penále ako vhodná motivácia
Súdny dvor EÚ už v roku 2013 rozhodol, že Slovensko porušilo európske právo, keď povolilo predĺženie prevádzky skládky bez toho, aby prijalo plán jej úpravy s cieľom ochrany životného prostredia v súlade s príslušnou smernicou EÚ.
Prevádzka skládky v Považskom Chlmci pri Žiline kritizovali občianski aktivisti.
Pred dvoma rokmi pritom slovenská inšpekcia životného prostredia nariadila uzavretie a postupnú rekultiváciu skládky do konca minulého roka. To sa ale nestihlo.

"Súdny dvor uznal, že uloženie penále Slovenskej republike je vhodným finančným nástrojom na zabezpečenie toho, že si splní povinnosti vyplývajúce z rozsudku z roku 2013. Bez ohľadu na lokálnu povahu zisteného porušenia môže mať nesplnenie povinnosti, ktorú Slovenská republika má na základe smernice , dôsledky pre životné prostredie a ľudské zdravie, "uvádza sa vo vyhlásení.
Súdny dvor však konštatoval, že "je potrebné zohľadniť úsilie, ktoré Slovensko vyvinulo, aby vyhovelo rozsudku z roku 2013, ako aj to, že s Komisiou spolupracovalo vo fáze pred začatím súdneho konania, a to, že prevádzka predmetnej skládky bola ukončená 7. januára 2014 ".
Nová časť skládky právne neprešla
Hovorca ministerstva životného prostredia (MŽP) Tomáš Ferenčák vysvetlil, že prípad uzatvorenia skládky sa ťahá už viac ako desať rokov.
Rozhodnutie o uzatvorení a zrekultivovaní skládky v Považskom Chlmci malo byť podľa európskej smernice o skládkach odpadov vydané v roku 2009.
Jej činnosť však vtedajšie úrady predlžovali tým, že povolili vytvoriť novú časť skládky. Tá síce technicky vyhovovala, ale bola súčasťou nevyhovujúcej skládky ako celku.

Podľa Európskej komisie táto skládka porušovala európske právo, podľa ktorého sa v EÚ malo vykonávať len bezpečné a kontrolované skládkovanie, čo v rozsudku potvrdil aj Súdny dvor EÚ v roku 2013.
Vzhľadom na to, že do dnešného dňa nedošlo k naplneniu tohto rozsudku a uzavretiu a zrekultivovaniu skládky ako celku, Súdny dvor EÚ pristúpil k uloženiu pokuty.
Inšpekcia koná, ministerstvo chystá novelu
Slovenská inšpekcia životného prostredia už začala konanie o vydaní rozhodnutia, ktorým definitívne uzatvorí a rekultivuje poslednú časť skládky odpadov v Považskom Chlmci. Umožňuje jej to nová legislatíva, ktorá platí od júla.
Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) verí, že to stihne do dvoch mesiacov - umožňuje jej to nová legislatíva, ktorá platí od júla.

"Envirorezort obratom začal pripravovať novelu zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania. Tá reaguje práve na situácie, keď niektorí prevádzkovatelia skládok síce odpad ďalej nenavážajú, no neplnia si povinnosť skládku uzatvoriť a rekultivovať ju na vlastné náklady. Pričom ako dôvod uvádzajú, že nemajú vyrovnané vlastnícke práva k pozemkom pod skládkou," skonštatoval Ferenčák.
Podľa Sólymosa zaplatí Slovensko pokutu čo najskôr, aby sa vyhlo penále z omeškania.
"Nedá sa už odvolať, urobili sme všetko, čo sa dalo," poznamenal. Upozornil tiež, že sú aj ďalšie skládky, pri ktorých hrozí podobný problém a ktoré vďaka novej legislatíve rezort bude schopný riešiť.
Kontaminuje spodnú vodu
Skládka odpadov v Považskom Chlmci bola v prevádzke od 50. rokov 20. storočia a jej územie sa postupne rozširovalo.
Slovenské úrady v minulosti opakovane rozhodli o predĺžení prevádzky skládky napriek tomu, že priesaky z areálu podľa analýz kontaminovali spodnú vodu.
Samotná rekultivácia skládky v Považskom Chlmci, ktorá patrí súkromnej spoločnosti, by mala stáť približne 900 000 eur.