BRATISLAVA. Keď bývalý minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru podával v roku 2004 svoje prvé majetkové oznámenie, mal jeden byt, podiely vo firmách, jedno auto a peniaze na účte. O dva roky neskôr si zapísal päť bytov, teraz hovorí o troch.
Viacerí členovia vlády počas politickej kariéry prišli k majetkom, ktoré sa vymykajú zo štandardu.
V skutočnosti sú často ešte bohatší, keďže zákon, ktorý upravuje majetkové oznámenia, sa dá obchádzať napríklad tak, že byty sú napísané na rodinu či firmu.
„Naše majetkové priznania neodzrkadľujú naše majetkové pomery. Už v roku 2009 som k tomu vypracoval veľkú novelu, ale neprešla. Keď už máme dať majetkové oznámenia, nech sú reálne,“ povedal nedávno nový minister spravodlivosti Gábor Gál z Mosta-Hídu.
Denník SME sa pozrel, ako sa menili majetkové priznania členov oboch vlád po voľbách v roku 2016 počas celej ich kariéry od roku 2004, keď ich povinne začali zverejňovať. Viacerí prišli k bytom či pôde.
Bočné príjmy
Väčšina členov vlády, ktorí za roky pôsobenia v politike nadobudli majetky, mala okrem platu funkcionára aj iné príjmy. Hoci nesmú aktívne podnikať, môžu mať napríklad podiely vo firmách.

Bývalý minister Kaliňák si ich pripisuje od roku 2006, keď mu okrem platu na účet prišlo 10 938 000 slovenských korún (363 075 eur). Odvtedy každý rok okrem platu zarobil zhruba od 150-tisíc do 350-tisíc eur.