BRATISLAVA. Informovanie verejnosti o rizikách a dopadoch klimatických zmien, o možnostiach prevencie, ako aj o zmiernení ich negatívnych vplyvov je cieľom novej informačnej kampane s názvom Proti suchu.
Kampaň v piatok spustilo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP).
Ako vysvetlila hovorkyňa agentúry Michaela Pšenáková, aj na Slovensku sa čoraz častejšie stretávame s extrémnymi prejavmi počasia, akými sú dlhé bezzrážkové obdobia s vysokými teplotami, a naopak, silné búrky či prívalové dažde.
Jedným z negatívnych dôsledkov zmeny klímy je aj sucho a nedostatok vody v krajine, čo viedlo k potrebe vypracovať účinnú stratégiu adaptácie prostredia na klimatické zmeny.
Prevencia a zmiernenie dôsledkov sucha či nedostatku vody sú hlavným cieľom Akčného plánu H2Odnota je voda z dielne envirorezortu.
Dôležitú úlohu v boji proti suchu zohrávajú samosprávy miest a obcí. Práve im, ako aj ďalším oprávneným subjektom, je určená výzva, ktorá sa týka vodozádržných opatrení v urbanizovanej krajine.

Výzvu vyhlásilo ministerstvo pre Operačný program Kvalita životného prostredia a žiadatelia už teraz môžu predložiť žiadosť o poskytnutie nenávratného príspevku.
Súčasťou informačnej kampane je i nová webová stránka www.protisuchu.sk , kde sú uvedené príklady vodozádržných opatrení, ako sú zelené strechy, povrchové a podzemné nádrže, zberné jazierka, dažďové záhrady vegetačné steny či umelo vytvorené mokrade, pomocou ktorých je možné predísť vysychaniu pôd a vodných zdrojov.
Sú na nej zverejnené aj všetky potrebné informácie pre žiadateľov o poskytnutie nenávratného finančného príspevku.