SME

Ako si komunisti na Slovensku testovali Víťazný február

Ako vyzerala búrlivá slovenská jeseň v roku 1947.

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor: Tomáš Černák / Historická Revue

Akousi generálkou februárového prevzatia moci bola pre komunistov jesenná politická kríza na Slovensku v roku 1947, ktorá však zároveň ukázala, že na mocenský zvrat v celoštátnom meradle pre nich ešte nie je vhodný čas.

Kríza tiež poukázala na prílišný radikalizmus a netrpezlivosť slovenských komunistov, ktorí už v jesenných udalostiach videli rozhodujúce mocenské stretnutie.

Komunisti túto krízu vyvolali zámerne s cieľom zmeniť pomer síl, ktorý nastal po májových voľbách roku 1946 na Slovensku a ktoré KSS prehrala. Demokratická strana (DS) tak obsadila väčšinu postov v Zbore povereníkov i v Slovenskej národnej rade (SNR) a rovnako v orgánoch miestnej správy (národné výbory).

Komunisti ihneď po voľbách začali útočiť na demokratov, za pomoci bezpečnostných orgánov ich obviňovať zo spolupráce s domácimi ľudákmi i ľudáckym exilom a zbierať kompromitujúce materiály.

Scenár protištátneho sprisahania

Dôležitým faktorom však bolo vykonštruovanie tzv. protištátneho sprisahania na pôde VI. odboru Povereníctva vnútra (Štátna bezpečnosť), do ktorého vyšetrovatelia, napojení na KSS, zatiahli i vysokých funkcionárov DS.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V priebehu jesene 1947 bolo spolu zatknutých a vyšetrovaných približne 600 osôb vrátane generálnych tajomníkov DS Miloša Bugára a Jána Kempného, poslanca Jozefa Staška, tlačového referenta v kabinete podpredsedu vlády Jána Ursínyho Otta Obucha i ďalších blízkych spolupracovníkov verejných činiteľov za DS.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5EFZ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu