BRATISLAVA. Počas sezóny 2017/2018 potrápila chrípka a jej podobné ochorenia (CHPO) na Slovensku o 19 708 viac ľudí ako vlani.
Celkovo bolo na Slovensku hlásených 1 603 125 prípadov akútnych respiračných ochorení , z toho 196 942 prípadov chrípke podobných ochorení.
"Úroveň chorobnosti bola v porovnaní s predchádzajúcou chrípkovou sezónou na značne vyššej úrovni," konštatoval odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR.
Najviac chorých vykázal Bratislavských kraj
Na krajskej úrovni hlási Úrad verejného zdravotníctva najvyššiu chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v Bratislavskom kraji, najnižšiu, naopak, v Banskobystrickom kraji.
Najmä od konca januára do začiatku marca vznikali nielen početné lokálne epidémie, predovšetkým v predškolských a školských zariadeniach, ale aj okresné epidémie.
V porovnaní s predchádzajúcou sezónou chrípková epidémia vyvrcholila o tri týždne neskôr, teda na konci februára.
V siedmom kalendárnom týždni bolo aj najviac zatvorených škôl v počte 423, z toho bolo 170 materských škôl, 211 základných škôl a 42 stredných škôl.
Napriek vyššej chorobnosti ostala miera zaočkovanosti rovnaká ako v predchádzajúcej sezóne. Drží sa na hodnote 4,4 percenta celkovej populácie Slovenska.
Očkovanie využilo 240 523 ľudí
Proti chrípke sa nechalo očkovať 240 523 ľudí, z toho 11 704 detí vo veku do 15 rokov.
Chrípka je nákazlivé vzduchom sa šíriace ochorenie a môže byť spúšťačom ďalších ochorení. Rizikovými skupinami sú najmä ľudia s oslabenou imunitou, chronicky chorí a ľudia nad 60 rokov.
Chrípka prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty, ktoré môžu presiahnuť 40 stupňov. Antibiotiká na chrípku neúčinkujú, lekári radia predísť jej očkovaním.