BRATISLAVA. Dúhová vlajka dokázala bývalého premiéra Roberta Fica zo Smeru rozčúliť. Jeho predchodkyňa Iveta Radičová dala pred Dúhovým pochodom prednosť programu na východe Slovenska, no považovala ho za normálny prejav občianskej aktivity.

Súčasný premiér Peter Pellegrini zo Smeru už niekoľko dní o svojom postoji k pochodu za práva gejov a lesieb mlčí.
Na opakované otázky SME neodpovedal už od začiatku minulého týždňa.
Nie je tak jasné, či Pellegrini bude na víkendovom Dúhovom pride v Bratislave pochodovať, či prejavy solidarity s homosexuálmi považuje podobne ako Fico za neprijateľné, alebo má iný postoj.
Na druhý ročník prišli aj z vlády
Medzi ústavnými činiteľmi o Dúhový pochod nie je veľký záujem.
Prvý ročník v roku 2010 museli organizátori skrátiť pre útoky extrémistov. Radičová vtedy ešte ako líderka kandidátky SDKÚ kritizovala políciu za to, že nezvládla situáciu. Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru policajtov obhajoval.
Dúhový pochod
- Prvý ročník sa konal v roku 2010,
- V roku 2015 Dúhový pochod organizátori zrušili s odôvodnením, že slovenská spoločnosť je stále otrávená kampaňou pred referendom o ochrane rodiny,
- 14. júla sa v Bratislave bude konať v poradí ôsmy ročník, začne sa o 13:00 h na Hviezdoslavovom námestí.
O rok neskôr ako premiérka Radičová na pochod neprišla.
Pochodovať chodili najmä členovia SaS, ktorí mali v programe registrované partnerstvá, no vo vláde ich nepresadili. Na druhom ročníku sa zúčastnili vtedajší predseda parlamentu Richard Sulík, minister práce Jozef Mihál a štátna tajomníčka na jeho ministerstve Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá podporila aj prvý ročník.
Na pride v roku 2011 vystúpil aj vtedajší vicepremiér pre menšiny Rudolf Chmel z Mosta-Hídu a prišiel aj bratislavský primátor Milan Ftáčnik, ktorého Smer podporil v komunálnych voľbách.
Na ďalších ročníkoch bolo vidno najmä bývalého poslanca SaS Martina Poliačika, súčasného bratislavského župana Juraja Drobu či trnavského župana a vtedajšieho poslanca OĽaNO Jozefa Viskupiča.
Ombudsmanky aj s vlajkami
Zo Smeru zvykne pochodovať europoslankyňa Monika Flašíková Beňová, no jej stranícki kolegovia podujatie nevyhľadávajú ani sa k nemu nevyjadrujú.
Výnimkou bol rok 2016, keď Fica nahnevalo, že veľvyslanec v Budapešti Rastislav Káčer vyvesil počas budapeštianskeho pridu dúhovú vlajku na ambasádu.

Vyzval vtedy slovenské ministerstvo zahraničia, aby "podobným neprijateľným excesom" predchádzalo.
Dúhové vlajky dráždia najmä predsedu parlamentu Andreja Danka z SNS. Vlani, keď nad pochodom prevzala záštitu podpredsedníčka parlamentu Ďuriš Nicholsonová, vyzval ombudsmanku Máriu Patakyovú, aby vlajku zvesila z budovy úradu. Nahnevala ho aj vlajka na slovenskej ambasáde v Maďarsku.
K pravidelným kritikom pridu patrí aj poslanec SNS Anton Hrnko, ktorý Patakyovú nedávno vyzval, aby sa na Dúhovom pochode tento rok nezúčastnila. Odkázala, že príde a opäť na úrad vyvesí aj dúhovú vlajku.
Patakyová podporou pochodu nadviazala na svoju predchodkyňu Janu Dubovcovú.

Beata
Balogová
