BRATISLAVA. Minister obrany Peter Gajdoš odporúča vláde nákup štrnástich kusov amerických stíhačiek F-16 Block 70/72.
Tie dostali prednosť pred švédskymi strojmi JAS-39 C/D Gripen, o ktorých prenájme rokovalo ministerstvo ešte pod vedením Martina Glváča.
Vyplýva to zo zverejnenej časti analýzy rezortu obrany, ktorú v utorok večer predložil na stredajšie zasadnutie Bezpečnostnej rady.
Posledné slovo bude mať vláda
V nej sa okrem iného uvádza, že dve posledné ponuky, ktoré ministerstvo zvažovalo, boli približne na rovnakej úrovni vo viacerých aspektoch.
V materiáli sa nenachádzajú údaje o cenách jednotlivých ponúk, pričom ministerstvo argumentuje tým, že si zverejňovanie neželajú samotní výrobcovia. Podľa medializovaných informácií bude musieť rezort financií vyčleniť na nové lietadlá viac ako jednu miliardu eur.

V prípade, že sa Pellegriniho kabinet bude riadiť odporúčaním rezortu obrany, bude Slovenská republika vôbec prvou krajinou v rámci Európskej únie, ktorá bude využívať tieto lietadlá.
"Z analýzy obmeny taktických stíhacích lietadiel a pri zohľadnení všetkých faktorov, akými je nákup lietadiel, munícia, náklady na výcvik na pilotov a pozemný personál, logistické zabezpečenie, dobudovanie infraštruktúry, dodacie lehoty a ďalších nákladov na prevádzkovanie a pripadnú modernizáciu, s perspektívou používania nového taktického stíhacieho lietadla za horizont 2040 vyplýva, že je výhodnejšie obstaranie 14 lietadiel F-16 Block 70/72," uvádza sprievodný materiál, ktorý je dostupný na oficiálnej webovej stránke Úradu vlády.
Posledné slovo však bude mať práve vláda Petra Pellegriniho.
Slovensko je stále závislé na Migoch
Obstaranie amerických lietadiel je podľa bezpečnostných analytikov a politickej opozície zbytočné, pretože slovenskí piloti vzlietajú iba na ochranu vzdušného priestoru. Podľa odborníkov je tiež švédska verzia lacnejšia.
Navyše, Slovensko je stále závislé na prevádzke ruských Mig-29, pri ktorých platí desiatky miliónov eur ročne za prevádzku.

Americké stroje F-16 vie výrobca dodať do 36 mesiacov od podpísania príslušných kontraktov, kým Švédi deklarujú 20 mesiacov.
Slovensko má abonentnú zmluvu na prevádzku Migov do konca roka 2019, v prípade využitia opcie sa dá predĺžiť o jeden rok, v prípade americkej definitívy by tak museli prísť ďalšie rokovania s ruskou stranou.
Zaujímavosťou zverejneného materiálu je časť s informáciou o dobudovaní podporného centra pre švédske Gripeny, ktoré ponúkal ich výrobca Saab, pretože donedávna kompetentní na Ministerstve obrany tvrdili, že o tejto možnosti neboli oficiálnou cestou informovaní.
Pôvodne mali rozhodnúť do konca júna
O nákupe stíhačiek sa malo pôvodne rozhodnúť do konca júna.
Premiér Peter Pellegrini však rokovanie o stíhačkách odložil, pretože chcel mať na stole všetky potrebné materiály a tiež dve porovnateľné ponuky od výrobcov švédskej stíhačky JAS-39 Gripen a americkej stíhačky F-16.