BRATISLAVA. Spomínate si ešte? Vztyčovanie vlajky, drevené chaty alebo stany, oddieloví vedúci, táborové hry, diskotéky, karneval alebo natieranie kľučiek zubnými pastami... Pionierske tábory boli pre množstvo detí v socialistickom Československu neoddeliteľnou súčasťou prázdnin.
Ako si spomínate na pionierske tábory?
Organizovali ich najmä ROH jednotlivých podnikov (Revolučné odborové hnutie bola monopolná odborová organizácia).
Okrem prírody, výletov a ešusov boli ich symbolmi často aj slávnostné nástupy, pionierske šatky a výzva: "Budovať a brániť socialistickú vlasť buď pripravený!", na ktorú sa zborovo odpovedalo: "Vždy pripravený!"
Väčšina sa do pionierskeho tábora tešila
Deti sa museli vyrovnať s odlúčením od domova, ale väčšina sa do pionierskeho tábora tešila - na nových kamarátov a dobrodružstvá.
Mnohé si odniesli skúsenosti do života - naučili sa po sebe upratovať alebo čistiť zemiaky. Najviac však záležalo na hlavných a oddielových vedúcich pionierskeho tábora, či vytvoria deťom najlepšie podmienky, dohliadnu na hygienu, všimnú si prípadné šikanovanie a či prijmú červený ideologický náter táborov alebo či ho nejakým vhodným spôsobom obídu.
Najslávnejším pionierskym táborom socialistického tábora bol sovietsky Artek na Kryme. Pobyt v ňom absolvovovalo počas sovietskej éry milión detí, z toho 13-tisíc zo zahraničia, vrátane stoviek pionierov z Československa.
Slávny Artek navštívili aj Stalin či Chruščov
Artek navštívili Stalin, Chruščov, Brežnev i Fidel Castro, ale aj prvý kozmonaut Jurij Gagarin. Najväčšiu publicitu si však vyslúžil príchod desaťročného amerického dievčaťa Samanthy Smithovej.
V roku 1982 napísala list novému sovietskemu lídrovi Jurijovi Andropovovi o svojich obavách z prípadnej jadrovej vojny medzi dvoma najväčšími mocnosťami. Andropov pozval Samanthu aj s rodičmi na návštevu Sovietskeho zväzu, kde strávila niekoľko dní. Za najväčší zážitok označila práve pobyt v pionierskom tábore Artek.
Niektoré americké médiá označili Smithovú za najmladšiu americkú ambasádorku, kritici zasa tvrdili, že sa iba stala obeťou sovietskej propagandy.
Smithová zahynula ako trinásťročná pri leteckom nešťastí.

Beata
Balogová
