BRATISLAVA. Do konca roka prídu na Slovensko ďalšie dve misie z Európskeho parlamentu, aby sa zaoberali zisteniami práce novinára Jána Kuciaka, ktorého koncom februára zavraždili.

Misie sa budú zaoberať aj nakladaním s eurofondami v poľnohospodárstve.
Informoval o tom poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (EPP, KDH) po stredajšom vypočutí zástupcov Policajného zboru SR a Úradu špeciálnej prokuratúry na pôde európskeho Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci.
Vypočutie sa uskutočnilo vo veci ochrany novinárov a právneho štátu.
“Do konca roka prídu na Slovensko ešte ďalšie dve misie, ktoré sa budú zaoberať aj nakladaním s eurofondami v poľnohospodárstve.
„
Štefanec, ktorý sa na vypočutí taktiež zúčastnil, víta nasadenie Úradu špeciálnej prokuratúry na vyšetrovaní podvodov s agrodotáciami, no upozorňuje, že ochrana novinárov je na Slovensku stále nedostatočná.
„Nestačí, že polícia zasiahne až vtedy, keď je novinár priamo ohrozený na živote, či na zdraví. Ján Kuciak dlho pred svojou vraždou upozorňoval, že sa mu konkrétni ľudia vyhrážajú a nikto nekonal. V prípade novinárov a oznamovateľov korupcie by mala byť citlivosť polície omnoho vyššia," uviedol.
Misie sa zamerajú aj na eurofondy
Zároveň pripomenul monitorovaciu misiu EP, ktorá sa krátko po vražde uskutočnila na Slovensku.
„Krátko po tejto hroznej udalosti sme iniciovali návštevu monitorovacej misie európskeho parlamentu na Slovensku, ktorý priniesla veľmi závažné zistenia, ktoré sme následne prerokovali v pléne," uviedol Štefanec.
"Do konca roka prídu na Slovensko ešte ďalšie dve misie, ktoré sa budú zaoberať aj nakladaním s eurofondami v poľnohospodárstve. O stave v tomto sektore prišli v máji podať do Bruselu osobné svedectvo aj samotní poškodení farmári. Zdá sa, že Európsky parlament je v mnohých veciach aktívnejší ako Národná rada SR,“ dodal.
Hrubé útoky Fica na médiá
Štefanec upozornil, že dôležité je nielen vyšetrenie dvojnásobnej vraždy, ale aj dokončenie práce Jána Kuciaka.
„Na kvalitnú investigatívu musia mať novinári vhodné podmienky. Žiaľ, nezdá sa, že by ich súčasná vláda vytvárala. Namiesto toho toleruje normalizačné praktiky a úpadok kvality verejnoprávnej televízie a hrubé útoky poslanca Fica na médiá a organizátorov legitímnych občianskych protestov," uzavrel Štefanec.

O smrti novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky archeologičky Martiny Kušnírovej sa verejnosť dozvedela v pondelok 26. februára.
Ján pracoval pre portál Aktuality.sk, písal o prepojení talianskej mafie na slovenské vládne špičky.
To, čo vyplynulo z jeho nedokončeného článku viedlo neskôr k demisii ministra vnútra Roberta Kaliňáka, premiéra Roberta Fica, ale aj k odchodu policajného prezidenta Tibora Gašpara.
Po jeho vražde sa na Slovensku konali najväčšie protesty, zhromaždenia a pochody od novembra ´89, zúčastnili sa na nich desiatky tisíc ľudí.
Vraždou novinára sa zaoberajú aj európske inštitúcie. EP poslal na Slovensko misiu, o jej zisteniach sa rokovalo aj v pléne europarlamentu. Po Kuciakovi by mala byť pomenovaná aj stáž pre novinárov do EP.