BRATISLAVA. Oceňujem, že ministerstvo školstva má záujem zlepšovať duálne vzdelávanie.
Povedala to poslankyňa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová s tým, že systém duálneho vzdelávania na Slovensku funguje v praxi dva roky, no v súčasnosti je doň zapojených veľmi malé množstvo žiakov.
“Pri porovnaní s Rakúskom vidíme, že v Rakúsku si duálne vzdelávanie vyberá zhruba 40 percent žiakov končiacich základnú školu.
„
Parlament schválil 14. júna novelu zákona o odbornom vzdelávaní a príprave. Stredné školy a zamestnávatelia by tak mali mať ľahší vstup do systému duálneho vzdelávania. Jedným z najvýznamnejších prvkov novely zákona je zrušenie krátenia normatívu.
Rakúsko zapája štyridsať percent žiakov
"Zrušenie znižovania normatívu bude mať motivačný charakter, no nie je to jediný problém, ktorý v duálnom školstve treba riešiť. Pri porovnaní s Rakúskom vidíme, že v Rakúsku si duálne vzdelávanie vyberá zhruba 40 percent žiakov končiacich základnú školu. Študenti trávia dva dni v škole a tri dni v podniku, kde ich učia ľudia z firiem," podotkla Remišová.
"U nás sú v duálnom vzdelávaní len tri percentá žiakov, navyše duálne vzdelávanie je málo diverzifikované a sústredené na oblasť priemyslu, najmä automobilového, čo z hľadiska budúcnosti a rozvoja krajiny môže byť problém," objasnila Remišová.
Povinnosť pre odborné školy
Podľa poslankyne by malo byť duálne vzdelávanie alebo jeho obdobné formy povinné pre všetkých žiakov stredných odborných škôl.

"Súčasné nastavenie duálneho vzdelávania znamená, že firmy si vyberajú najlepších žiakov, ktorých si zaviažu a vychovajú pre svoje potreby. Do systému sa tak preto dostanú iba najlepší žiaci, ktorí by nemali problém sa zamestnať," uviedla Remišová.
"Najväčší význam by duálne vzdelávanie však malo pre najslabších študentov, ktorí na pracovnom trhu potrebujú kompenzovať nižší prirodzený talent praktickými skúsenosťami," vysvetlila Remišová.
Zrušiť zmluvy o pracovnej zmluve
Remišová dodala, že na ostatnej schôdzi predkladali pozmeňovací návrh, aby sa zrušili zmluvy o budúcej pracovnej zmluve, ktoré vynucujú, aby žiaci museli ostať vo firme po skončení duálneho vzdelania po dobu troch rokov.
"Tento záväzok pre 15-ročné deti je nielen eticky nevhodný, ale aj vytvára zbytočnú psychologickú bariéru pre zapájanie sa žiakov do systému. Mladý človek sa potrebuje najprv v reálnej praxi zorientovať a potom si voliť svoju kariéru, alebo meniť jej smerovanie," uzavrela opozičná poslankyňa.