BRATISLAVA. Pripomienky prezidenta SR Andreja Kisku k dvojici vysokoškolských zákonov, ktoré 4. júla vetoval, sú obsahovo zhodné s viacerými pripomienkami Slovenskej rektorskej konferencie.
V piatok to uviedol jej prezident Marek Šmid po skončení mimoriadneho zasadnutia SRK v Trnave.
Po 16 rokoch platnosti zákona o vysokých školách a jeho početných novelizáciách predstavitelia akademickej obce združení v Slovenskej rektorskej konferencii žiadali prijať nový zákon a súvisiace právne predpisy, ktoré by prehľadne, efektívne a menej komplikovane riešili postavenie a fungovanie vysokých škôl.
Mnohé nevyriešené pripomienky
Ako informovala Slovenská rektorská konferencia, v závere legislatívneho procesu prijala zásadné pripomienky 30. apríla.

"Niektoré boli zohľadnené, mnohé však ostali nevyriešené. Pripomienky prezidenta SR sú obsahovo zhodné s viacerými pripomienkami SRK," uvádza sa vo vyhlásení Slovenskej rektorskej konferencie.
Zákony sa budú znovu prerokúvať v Národnej rade SR.
"Ostáva tak priestor pre prijatie lepšej právnej úpravy vysokoškolského vzdelávania na základe konkrétnych odborných podkladov," píše sa vo vyhlásení.
Prehľadnejšie zákony, posilnenie autonómie
Slovenská rektorská konferencia považuje práve v tejto situácii za potrebné zúčastniť sa na práci na výslednom znení zákonov, aby boli presvedčivým východiskom pre napĺňanie európskych princípov a veľkého potenciálu slovenského vysokoškolského vzdelávania a vedy.
"Výsledné texty oboch zákonov musia byť oproti dnešnému zneniu prehľadnejšie, bez nejasnosti v interpretáciách a dobre aplikovateľné. Je prirodzené, že naším trvalým záujmom je podpora kvality vzdelávania a výskumu a posilnenie autonómie vysokých škôl," dodal Šmid.

Zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania a novelu zákona o vysokých školách sa Kiska rozhodol vetovať, pretože podľa neho nedávajú záruky posilnenia kvality vysokého školstva a vytvárajú dôvodné obavy, či situáciu, naopak, nezhoršia.
Prezident vracia zákon o zabezpečovaní kvality vysokých škôl ako celok a novelu vysokoškolského zákona v častiach súvisiacich so zákonom o kvalite vysokoškolského vzdelávania a Slovenskou akadémiou vied.
Podľa prezidenta v zákonoch chýbajú skutočné a zrozumiteľné záruky posilnenia kvality či objektívnosti jej posudzovania pri hodnotení vysokých škôl.