BRATISLAVA. Stretli sa v nemocnici na bratislavských Kramároch a z kolegov sa stal časom pár. Sú spolu dodnes, čo je už pár rokov.
„Veríte na osud?“ pýtal sa Mikuláš Vörös, keď dav pomaly kráčal ulicami. Jeho partner je opodiaľ.
Na Dúhovom pochode boli vôbec po prvý raz. „Počuli sme o tom v televízii, vlani sme to iba sledovali, tak sme sa dnes prišli pozrieť,“ hovoril jeho priateľ Jozef Vizváry.
Tri- až štyritisíc ľudí sa pomaly, so sprievodom hudby a polície, presúvali centrom Bratislavy.
Ľudia sa pristavovali a dav si fotografovali, tlieskali mu, iní nahlas zafrľali. Pride bol v sobotu v hlavnom meste už po ôsmy raz.
Sami sebou
O jednej popoludní v sobotu sa začalo postupne zapĺňať Hviezdoslavovo námestie. Kúsok od pódia stálo niekoľko stánkov s občerstvením či propagačnými materiálmi.

Okolie hýrilo farbami, kto si chcel dať namaľovať na tvár či telo dúhu, mohol osloviť slečny s farbami.
Účastníci sa zahaľovali do veľkých dúhových vlajok, nanášali si na tvár trblietky, robili si selfie.
Zväčša prišli mladí, no nechýbali ani rodiny deťmi či starší ľudia.
„V Česku sa môžu homosexuálne páry brať, u nás stále nič. Akoby to nebolo jedno, veď aj my sme ľudia,“ hovoril Vizváry.
To, že vývoj na Slovensku zastal, si myslel takmer každý, s kým denník SME hovoril.
„Po páde komunizmu síce tolerancia LGBTI ľudí stúpla, no posledné roky situácia skôr stagnuje,“ hovorí Tamara Pazderová.
Zlepšuje sa to
Osemnásťročná Paulína nevynechala od roku 2015 ani jeden ročník pochodu.
Povedala, že každý rok sú podľa nej ľudia otvorenejší, pričom mladí sa skôr odhodlajú zverejniť svoju sexuálnu orientáciu.

Pride považuje za oslavu lásky a priateľstva. Aj pochodujúci dav držal veľký nápis Za všetky rodiny.
Paulína sa stretáva aj s tým, že si ľudia myslia, že na podobných pochodoch sa zúčastňujú devianti a ľudia sa vyzliekajú.
„Každý, kto tu už bol, vie, ako to vyzerá,“ hovorila. Je pansexuálka, vraví, že aj preto to bolo pre ňu oveľa jednoduchšie, pretože stačilo povedať, že sa jej páčia všetci, bez ohľadu na pohlavie.
„Väčšina mi aj tak povedala, že to už vedeli,“ smiala sa. „Mama bola teraz na dovolenke za veľkou riekou, odfotila mi každú dúhu, ktorú videla. Som rada, že ma takto podporujú.“
Ombudsmanka sa ich zastala
Dúhový pochod sa začal príhovormi a hudobnými vystúpeniami.
Vystúpila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, o ktorej SNS povedala, že na Pride nemá čo robiť a mala by za jeho podporu odstúpiť.
„Ak príde kritika týmto smerom, budem ju musieť uniesť,“ povedala k postoju SNS.
„Dúfala som, že racionálny slovenský zákonodarca sa chopí svojej úlohy a práva párov rovnakého pohlavia prestane prehliadať,“ povedala ombudsmanka.
V dave sa mihla aj bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Hídu, ktorá sa ombudsmanky pred SNS zastala.
„Ak rešpektujeme, že úrad je nezávislý, považujem za absolútne neprijateľné, aby sa niekto za prejavenie postoja vyhrážal odvolaním. Reakcia SNS je v demokratickej spoločnosti neadekvátna,“ povedala.
Prišli aj extrémisti
Patakyová tvrdí, že ak zákonodarca neprestane prehliadať práva párov rovnakého pohlavia, začnú ľudia LGBT odchádzať do zahraničia, kde ich rešpektujú.
Odchod LGBTI ľudí do cudziny bol hlavnou myšlienkou tohtoročného pochodu.
Cieľom bolo povzbudiť všetkých, že má zmysel zostať na Slovensku.
Po príhovoroch sa dav postupne začal presúvať z Hviezdoslavovho námestia cez Rázusovo nábrežie, Námestie Ľ. Štúra, Vajanského nábrežie, Šafárikovo námestie späť k Hviezdoslavovmu námestiu.
Všetky okolité cesty boli uzavreté, po celej trase boli desiatky štátnych aj mestských policajtov. Pre SME potvrdili, že situácia bola pokojná a nedošlo k žiadnemu konfliktu.
Približne v rovnakom čase sa v Bratislave konal aj pochod Hrdí na rodinu, na ktorý prišlo podľa médií odhadom pár stoviek ľudí.
V centre mesta sa objavila aj dodávka extrémistickej strany ĽSNS. Z reproduktorov sa ozývali slová proti Dúhovému pochodu.
Auto nakoniec zastavila polícia, pretože chcelo ísť smerom k trase pochodu, hoci ulica bola zatarasená.
Polícia ho usmernila na druhú stranu a auto, z ktorého zneli pobúrené slová, odišlo.

Beata
Balogová
