ŠUMIAC. Slovenský národ si napriek porobe, útlaku a tisícročnej nadvláde udržal svoj jazyk, tradície a kultúru. Dnes máme byť na čo hrdí, pretože Slovensko už štvrťstoročie píše jeden úspešný príbeh.
Povedal to počas osláv 26. výročia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky v obci Šumiac v okrese Brezno predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer).
"O pár dní, 17. júla, si pripomenieme vyhlásenie zvrchovanosti SR. Je to niečo, čo sa navždy zapíše do novodobých dejín SR, pretože vtedy Slovenská národná rada odhlasovala, že Slováci chcú konečne po tých stovkách rokov žiť sami vo svojom vlastnom štáte," zdôraznil vo svojom príhovore premiér.
Ťažké chvíle
Slovenský národ má podľa jeho slov za sebou veľa ťažkých chvíľ. "Prežili sme porobu a útlak, že nad nami niekto vládol, ale aj za tých tisíc rokov nás to nikdy nezlomilo, udržali sme si svoj jazyk, svoje tradície a kultúru," povedal premiér.
"Keď sme sa potom rozhodli, že to skúsime sami, tak sme sa veľmi priateľsky a mierumilovne rozlúčili s naším bratským českým národom. Toto rozdelenie dodnes slúži ako príklad celému svetu, že keď sa chce, tak sa dva národy vedia dohodnúť bez toho, aby museli rinčať zbrane, alebo používať akákoľvek sila. Za to nás obdivuje celý svet a na to môžeme byť hrdí," doplnil Pellegrini.
Potom podľa neho nastalo obdobie, keď slovenskému národu nie každý veril a predpovedal mu zánik.
"Máme za sebou krásnych 25 rokov, keď Slovenská republika urobila aj ťažké opatrenia, veľké reformy, prešli sme si ťažkým obdobím, ale dnes máme byť na čo hrdí, pretože SR už štvrťstoročie píše jeden úspešný príbeh a my sa prosím nenechajme ubíjať a buďme na seba hrdí," dodal Pellegrini.
Zvrchovanosť Slovenska
V kultúrnom programe sa v miestnom amfiteátri predstavil folklórne súbory Terchovec a Šumiačan, Ľudová hudba Martinky Bobáňovej a mužská spevácka skupina Suche Karki z Prešova.
Program vyvrcholil o 17.30 h zapálením vatry zvrchovanosti nad obcou.
Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenska prijala Slovenská národná rada 17. júla 1992. Zo 147 prítomných poslancov hlasovalo za 113, najmä poslanci za HZDS, SNS a SDĽ.
Deklarácia bola súčasťou procesu, ktorého vyvrcholením bol rozpad Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a vznik samostatnej Slovenskej republiky 1. januára 1993.
Deň prijatia Deklarácie o zvrchovanosti je na základe zákona Národnej rady z 20. októbra 1993 pamätným dňom.