SME

Raši vystúpil v OSN, hovoril o slovenských národných prioritách

Raši vo svojom prejave vyzdvihol prácu dobrovoľníkov a poukázal na starnutie populácie.

Podpredseda vlády Richard Raši spolu s ministrom zahraničia Miroslavom Lajčákom v OSN.Podpredseda vlády Richard Raši spolu s ministrom zahraničia Miroslavom Lajčákom v OSN. (Zdroj: TASR)

NEW YORK. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer) vystúpil v pondelok na pôde Organizácie spojených národov (OSN).

Hovoril tam o slovenských národných prioritách, ktoré vychádzajú z cieľov Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj.

Vyzdvihol prácu dobrovoľníkov, poukázal na starnutie populácie a na to, že Agenda 2030 by mohla slúžiť ako nástroj na budovanie mostov medzi generáciami. Priority s ním prišli predstaviť traja ambasádori.

Raši sa nevyhol ani otázke o vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Pellegrini v Štrasburgu: Súčasné výzvy možno riešiť len spoločne Čítajte 

Zástupkyňa neziskových organizácií sa zaujímala o to, v akom štádiu je vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy a či je zabezpečená väčšia ochrana novinárov na Slovensku.

Raši ju ubezpečil, že na Slovensku prebieha najväčšie vyšetrovanie v histórii.

"Je dôležité zistiť, čo sa stalo. Spolupracujeme s FBI a s európskymi inštitúciami," opísal s tým, že vyšetrovanie je nezávislé. Dúfa, že páchateľ bude potrestaný.

Slovenské priority

Vo svojom vystúpení k prioritám zdôraznil, že tak ako v mnohých rozvinutých krajinách, aj na Slovensku populácia rýchlo starne.

Prečítajte si tiež: Úzka spolupráca medzi EÚ a NATO prináša výsledky Čítajte 

"Prináša to výzvy aj možnosti v ekonomickej a sociálnej oblasti. Potrebujeme sa prispôsobiť týmto zmenám a uvítali by sme, keby Agenda 2030 slúžila ako nástroj na budovanie mostov medzi generáciami," povedal Raši v OSN.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznil tiež, že udržateľný rozvoj musí byť v centre verejných politík. "Na národnej, regionálnej a miestnej úrovni a tiež v zahraničnej politike," doplnil vicepremiér.

Implementácia Agendy 2030 však nie je podľa Rašiho možná bez individuálnych záväzkov a bez medzigeneračnej angažovanosti.

"Rozhodnutie vlády dosiahnuť ciele udržateľného rozvoja je zásadné, ale usilovať sa o to musíme spoločne, ženy a muži, skupiny a jednotlivci, mladí aj starší," podotkol.

Rozvojové riešenia

Prečítajte si tiež: Pápež František prijal Lajčáka, hovorili aj o mieri a migrácii Čítajte 

Poukázal na potrebu spolupráce pri nachádzaní rozvojových riešení.

"Musíme vynaložiť veľa úsilia na budovanie partnerstva navzájom medzi účastníkmi, od mimovládneho sektora po akademickú pôdu, od samosprávy až po súkromný sektor," vysvetlil Raši.

SkryťVypnúť reklamu

Upozornil aj na to, akú dôležitú rolu zohráva adekvátne financovanie trvalo udržateľného rozvoja.

Vicepremiér ďalej ocenil prácu dobrovoľníkov a pripomenul, že mesto Košice, z ktorého pochádza, bude v roku 2019 Európskym mestom dobrovoľníctva. Vyzdvihol aj pôsobenie jedného z ambasádorov Daniela Bundu.

"Zastupuje našich mladých, študentov, ale tiež slovenskú rómsku etnickú menšinu. Je príkladom, ktorý rúca stereotypy, ktoré v našej spoločnosti dlhodobo pretrvávajú. Vybrali sme ho ako ambasádora dvoch zo šiestich národných priorít, konkrétne vzdelanie a sociálna inklúzia," uviedol Raši.

Globálne záväzky

Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj je súhrnom globálnych záväzkov, ktorými medzinárodné spoločenstvo reaguje na výzvy súčasnosti. Členské štáty OSN ju prijali v roku 2015.

SkryťVypnúť reklamu

Zmena klímy, chudoba, zvyšujúce sa sociálne nerovnosti alebo neudržateľnosť prevládajúcich spôsobov výroby a spotreby sú komplexné a navzájom previazané problémy, píše ÚPVII o Agende 2030 na svojej webovej stránke.

Slovenská vláda 13. júna schválila návrh národných priorít implementácie Agendy 2030.

Prioritami sú vzdelanie pre dôstojný život, smerovanie ku znalostnej a environmentálne udržateľnej ekonomike pri demografických zmenách a meniacom sa globálnom prostredí, znižovanie chudoby a sociálna inklúzia.

Ďalej medzi ne patria udržateľné sídla, regióny a krajina a v kontexte zmeny klímy, právny štát, demokracia a bezpečnosť a dobré zdravie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 603
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 985
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 218
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 111
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 969
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 461
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jaroslav Naď, predseda strany Demokrati.

Tibor Gašpar podľa Naďa "klamal ľudí sfalšovaným dokumentom".


SITA 4
Horiaca skládka odpadu neďaleko Galanty.

Na mieste zasahujú hasiči z viacerých okresov.


TASR 3
Reného priviedla justičná stráž pred sudkyňu s putami na rukách. Od nej už odchádzal bez nich.

Má aj niekoľko zákazov a povinností.


Výroba sáčkových polievok a bujónov v závode Carpathia pri príležitosti 150. výročia jeho založenia.

Carpathia, najväčšia potravinárska firma u nás, chystá modernizáciu za takmer dvadsať miliónov eur.


Sportnet

slovenskí hokejisti, zľava Andrej Krajčovič, Matúš Hlaváč a Michael Laurenčík

Slováci odohrajú dvojzápas v Herisau.


Tomáš Rigo.

Záujem o neho mal klub z Premier League.


Zakladatelia tímu Unibet Tietema Rockets, zľava Josse Wester, Bas Tietema a Devin van der Wiel.

Traja kamaráti točili videá, dnes sú súčasťou profesionálnej cyklistiky.


Rebecca Šramková.

Slovenské tenistky nastúpia v najbližších dňoch na zápasy kvalifikačnej skupiny Pohára Billie Jean Kingovej.


SkryťZatvoriť reklamu