DECHTICE. Keď koncom roka 2017 požiadala ťažobná spoločnosť Jiva Trade o povolenie zvýšiť objem drobného stavebného odpadu, ktorý ukladá v kameňolome v Dechticiach, miestni obyvatelia zostali zaskočení.
Vôbec totiž netušili o tom, že by mala firma povolenie ukladať do priestoru akýkoľvek odpad.
Od roku 2012 sa miestni urbárnici, ktorí pozemky pod kameňolomom firme na 40 rokov prenajali, proti zväčšujúcej sa kope v kameňolome všemožne snažia brániť.

Od zmluvy s firmou ešte v roku 2012 odstúpili, no Jiva Trade platnosť odstúpenia namietla na súde.
Aj keď prvostupňový súd krok urbárnikov potvrdil, ťažobná spoločnosť sa odvolala. Spor pretrváva doteraz.
Dôvodom, prečo sa urbárnici navážaniu odpadu bránia, je, že približne jeden a pol kilometra od kameňolomu sa nachádza významný zdroj pitnej vody, z ktorého Trnavská vodárenská spoločnosť (Tavos) zásobuje takmer 100-tisíc obyvateľov vrátane ľudí žijúcich v Trnave.
Hydrogeologické prieskumy, ktoré si Tavos nechal urobiť, opakovane potvrdili, že pri skládkovaní odpadu hrozí kontaminácia vodného zdroja. Kopa odpadu v lome napriek tomu už roky rastie.
Pri snahe o nápravu tohto stavu vodárenská spoločnosť a obyvatelia uviazli v spleti rôznych sporov, ktoré sa ťahajú dodnes a zrejme budú ešte dlho pokračovať.
Nedostupný lom
Ku kameňolomu v Dechticiach sa dá dostať iba po lesnej ceste, po ktorej prejdú len terénne autá. V istom úseku treba aj tak zaparkovať a pešo prejsť ešte niekoľko stoviek metrov smerom k hrebeňu Malých Karpát.

Ku kameňolomu vedie ešte aj iná cesta. Asfaltka, po ktorej však jazdia výhradne autá, ktoré z neho odvážajú vyťažený kameň.
Bežný človek, obyvateľ obce a ani majiteľ pozemkov, na ktorých kameňolom stojí, sa k lomu nedostane na takú vzdialenosť, aby niečo videl. Jiva Trade ich tam pustiť nechce.
Aby mohol Peter Roháč, mestský poslanec z Dechtíc, ukázať, v čom je podľa neho pri kameňolome problém, musí prechádzať pomedzi tŕnisté kríky.
Najlepší výhľad je z horného okraja kameňolomu, za ktorým je vidieť aj celú obec.