BRATISLAVA. Poslanci NR SR, ktorí pôjdu v auguste na návštevu Krymu, porušia ukrajinské právo a pravdepodobne budú mať zákaz ísť na Ukrajinu.
Na Krym, ktorý podľa medzinárodného práva patrí Ukrajine, sa na pozvanie spolupredsedu Jaltského ekonomického fóra Andreja Nazarova chystá nezaradený poslanec Peter Marček a aj niektorí koaliční poslanci.
Na ukrajinský poloostrov anektovaný Kremľom by mala vycestovať desaťčlenná delegácia zložená aj z poslancov parlamentu a podnikateľov.
Návštevníci Krymu porušujú zákony Ukrajiny
Ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška vo štvrtok uviedol, že Ukrajina o tejto plánovanej ceste vie a on z nej nie je šťastný.
"Tí, ktorí navštevujú Krym, porušujú zákony Ukrajiny. Ukrajinská strana bude samozrejme na toto rozhodnutie reagovať. Myslím si, že tie osoby, ktoré navštívia Krym, budú mať zákaz vycestovať na Ukrajinu v budúcnosti," priblížil Muška s tým, že už napísal list zástupcom parlamentných strán, aby dohovorili svojim poslancom.

Veľvyslanec Ukrajiny zároveň dodal, že hoci zákonodarcovia, ktorí sa tam chystajú, idú ako súkromné osoby a nemajú mandát NR SR, na Kryme sa však ako poslanci budú správať.
Podľa vlastných slov nevie, ktorí poslanci sa tam chystajú, vie iba o jednom nezaradenom poslancovi, ktorý cestu organizuje.
"Ak by som vedel konkrétne mená, listy by som písal konkrétnejšie. Dúfam, že po doručení listov to zvážia," uzavrel veľvyslanec.
Putin sa údajne priznal Trumpovi
Rusko anektovalo Krym na jar 2014. Koncom novembra ukrajinskí občania chceli, aby Kyjev podpísal asociačnú dohodu s EÚ, čo vtedajší prezident Viktor Janukovič odmietol.
Moskva pôvodne odmietala, že na Krym prišli ruskí vojaci, potom tvrdila, že to boli vojaci na dovolenke a v pondelok na stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom ruský prezident Vladimír Putin dokonca povedal, že "sme zorganizovali referendum," čím podľa analytikov priznal, že Kremeľ stojí za anexiou.
Na situáciu odpovedala EÚ aj Rusko zavedením sankcií, ktoré neustále obe spoločenstvá predlžujú. Brusel aj Washington považujú Krym za ukrajinské územie a vyzývajú Rusko na zachovanie územnej celistvosti Ukrajiny.
Na Krym ide Šimkovičová
Marček nechce prezradiť, ktorí vládni poslanci idú s ním na Krym.
„Nechcem, aby mali nepríjemnosti už pred cestou a bol na nich vyvíjaný tlak,“ povedal pre agentúru SITA s tým, že v rámci delegácie ide na Krym nezaradená poslankyňa Martina Šimkovičová.
Krym bol podľa Marčeka odjakživa ruský a na tom nič nezmení ani to, že ho k Ukrajine v roku 1964 v rámci Sovietskeho zväzu pričlenili.
„Ideme na Krym preveriť stav demokracie a dodržiavanie ľudských práv. Možno práva sú porušované na Ukrajine a nie na Kryme,“ vyhlásil Marček, ktorý berie na vedomie, že mu zakážu vstup na Ukrajinu. „Bol som tam naposledy v novembri. Bude vidieť, aká je to vláda, ktorá tam vládne,“ dodal.
Danko: Vyjadrenie sú nezlučiteľné s mandátom
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko požiada ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka, aby veľvyslanca Mušku predvolal a upozornil na vyjadrenia, ktorými sa vyhráža poslancom NR SR.
Podľa predsedu parlamentu sú nezlučiteľné s mandátom veľvyslanca.
"Veľvyslanec Muška opakovane porušuje protokol a opakovane sa nevhodným spôsobom vyjadruje nielen k poslancom NR SR, ale i predstaviteľom štátu," informoval vo vyjadrení Danko.
Dodal, že si veľvyslanec Muška musí uvedomiť, že má právo na svoj názor, aj postoj, ale tam sa to začína, aj končí.
"Verím, že sa verejne ospravedlní za vyhrážky, ktoré zazneli. Ak sa poslanec NR SR rozhodne ísť nielen na Krym, ale aj na Mesiac, nik ho nemôže zastrašovať. Je to ich neoficiálna cesta a slobodná vôľa mimo slovenského parlamentu. Ukrajinské zákony pre slovenských občanov neplatia pán Muška, to by ste mohli vedieť," uviedol na záver predseda NR SR Andrej Danko.