BRATISLAVA. Ministerka vnútra Denisa Saková musí podľa opozičnej strany SaS prehodnotiť právne aspekty pôsobenia kontroverzného ruského motorkárskeho gangu Noční vlci na Slovensku.
SaS žiada posúdiť registráciu príslušného občianskeho združenia na základe nových medializovaných poznatkov.
Nepochopiteľná registrácia
Dočasné odvolanie riaditeľa Vojenského historického ústavu Miloslava Čaploviča za poskytnutie historickej vojenskej techniky slovenskej pobočke ruských Nočných vlkov v Dolnej Krupej (okres Trnava) vytvára podľa poslanca parlamentu Ľubomíra Galka (SaS) precedens, ako by mal štát postupovať pri chybách svojich predstaviteľov.
Ministerstvo obrany vyhlásilo, že Čaplovič si dôkladne nepreveril pozadie občianskeho združenia Múzeum historických vozidiel Trnava, a tým prekročil svoje kompetencie.

"Ak je pochybné pozadie občianskeho združenia, ktoré zastrešilo Nočných vlkov a umožňuje vo svojom areáli v Dolnej Krupej aj cvičenia slovenskej polovojenskej organizácii Slovenskí branci, prečo ministerstvo vnútra umožnilo jeho registráciu," povedal Galko.
"Azda nie iba preto, lebo bývalý minister vnútra Robert Kaliňák je dobrým kamarátom s vlastníkom a prevádzkovateľom tohto objektu Jozefom Hambálkom," uviedol Galko.
Saková môže rozpustiť združenie
Poslanec Národnej rady SR Martin Klus zo SaS tvrdí, že podľa zákona o združovaní občanov môže ministerstvo vnútra rozhodnúť o rozpustení občianskeho združenia.
"Ak je jeho cieľom popierať alebo obmedzovať osobné, politické alebo iné práva občanov, roznecovať nenávisť a neznášanlivosť či podporovať násilie alebo inak porušovať ústavu a zákony," podotkol.
Na slovenskú základňu ruského motorkárskeho gangu Noční vlci sa plánujú pýtať poslanci strany SaS ministerky vnútra na rokovaní brannobezpečnostného výboru parlamentu.

O objekte klubu Nočných vlkov v Dolnej Krupej vie aj polícia. Vojenské stroje v areáli budovy sú podľa nej historickými exponátmi, ktoré mali byť vystavené a prístupné verejnosti na jeseň. Časť techniky je tiež majetkom občianskeho združenia, ktoré je členom Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR.
"Celú situáciu v súvislosti s týmto objektom monitorujeme a v prípade akéhokoľvek podozrenia na protiprávnu činnosť okamžite zasiahneme," deklaruje polícia, ktorá doposiaľ nezaznamenala žiadne protiprávne konanie, priestupok ani trestný čin.
Budaj: Noční vlci propagujú zločinecký režim
Noční vlci k nám prichádzajú provokovať demokratov, robiť nábor ľudí, ktorí sú schopní strieľať na Donbase proti Ukrajine.
V piatok to povedal poslanec Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnost Ján Budaj.
Podľa neho Noční vlci prinášajú posolstvo rozvracania EÚ a rozbitia NATO a propagujú režim, ktorý zásadným spôsobom odobral ľudom ľudské práva a slobody.
"Dopúšťajú sa propagácie zločineckého režimu," uviedol Budaj a pripomenul slová exministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý tvrdil, že títo ľudia, ktorí k nám na motorkách prichádzajú, sú slušní.
"Ja ale vidím zábery motorkárov mávajúcich zástavami Sovietskeho zväzu a propagujúcich krajinu, ktorá okupovala moju vlasť a ktorej okupácia sa skončila až po masových protestoch v roku 1989," uviedol Ján Budaj.
"Politici spojení s bývalým režimom dodnes obhajujú okupáciu, fandia takýmto skupinám, ktoré nám majú pripomenúť, že ruská čižma je tu a je pripravená nám pripomínať poníženie, ktoré zažili občania vtedajšieho Československa," povedal Budaj.
Zároveň pripomína, že Trestný zákon zakazuje podporovanie sympatií k ideológiám, ktoré potláčajú ľudské slobody.
Podľa poslanca NR SR v obci Dolná Krupá vzniklo centrum, náborová kancelária, kde cvičia branci, kde sú zbrane, tanky z čias okupácie, hoci to má byť oficiálne múzeum. "Sú tam zbrane, ktoré rozbili nádej na slobodu," povedal.
"Vybudovanie masívneho zariadenia v obci Dolná Krupá je gesto vojenského charakteru. Organizácia Noční vlci, čo ho vybudovala, je v mnohých krajinách západu neprijateľná. Títo ľudia mali podiel na okupácii Krymu, ktorú SR odsudzuje," podotkol Budaj.
"Ministerka vnútra Denisa Saková ani Robert Kaliňák nevidia, že by sa niečo dialo," povedal Budaj s tým, že naopak, ministerstvo diplomacie v zahraničí vystupuje tak, že sa s Nočnými vlkmi nestotožňuje.
Náborová kancelária pre hybridnú vojnu
Juraj Smatana, občiansky aktivista v piatok povedal, že v Dolnej Krupej vznikla propagandistická náborová kancelária vojny nového typu, vojny hybridnej.
"V Dolnej Krupej je jeden z frontov hybridnej vojny," povedal.
Ako uviedol, slovenské orgány sa k problematike stavajú rozdielne. Ministerstvo obrany podľa neho urobilo dobrý krok, keď stiahlo výpožičku vojenskej techniky z Vojenského historického ústavu a dočasne odvolalo riaditeľa ústavu Miloslava Čaploviča, ktorý ju povolil.
Reálny produkt virtuálnej vojny
Podľa Budaja Čaplovič si nebol vedomý, že za pekne znejúcim úmyslom sa môže skrývať propagácia bývalého Sovietskeho zväzu. Na Slovensku je podnikateľ Jozef Hambálek vlastník objektu polovojenskej organizácie v Dolnej Krupej.
"Formálne na Slovensku pobočka Noční vlci nie je pobočka zahraničnej organizácie, je to samostatné združenie NV Európa, ktoré je zaregistrované na ministerstve vnútra," priblížil s tým, že obec nie je o tomto objekte informovaná.
"Mám podozrenie, že toto je financované z dovozu motocyklov do Ruska," dodal.
Hybridná vojna týmto okamihom, keď vzniká "propagačno-vojenská základňa" na Slovensku, podľa Budaja prešla do novej fázy, keď sa z virtuálnych vojačikov stávajú konkrétne tanky, obrovské betónové múry, za ktorými sa skrývajú vojenské cvičiská.