BRATISLAVA. Ak nedôjde k zmene podmienok fungovania a financovania ambulancií, bude v priebehu dvoch až piatich rokov reálne ohrozená ambulantná zdravotná starostlivosť na Slovensku.

Upozorňuje na to Zväz ambulantných poskytovateľov.
"V dnešnej ekonomicky pomerne priaznivej situácii je hazardom neriešiť akútnu krízovú situáciu v ambulantnom sektore, ktorého existencia je pred reálnym kolapsom," uviedla výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Zuzana Dolinková.
Navýšenie o desať percent nestačí
Všeobecná zdravotná poisťovňa a Zväz ambulantných poskytovateľov nemajú v súčasnosti uzavreté rokovania o podmienkach poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Člen správnej rady Zväzu ambulantných poskytovateľov a zástupca Špecializovanej ambulantnej starostlivosti Peter Slezák uviedol, že oproti súčasnej ponuke štátnej poisťovne chcú zvýšenie platieb pre ambulancie o desať percent.
"Keby sme mali byť realistickí, pohybovali by sme sa na úrovni 35 až 40 percent. Na jednu ambulanciu bez prístrojového vybavenia by sme potrebovali okolo 8000 eur," uviedol.
Jedinou cestou ako dosiahnuť dostupnejšiu ambulantnú starostlivosť pre pacienta v maximálnej kvalite je podľa Zväzu ambulantných poskytovateľov zreálnenie platieb na ambulanciách.

Svoj návrh považuje za postupnú cestu k zvyšovaniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov a k spravodlivejšiemu odmeňovaniu práce ambulantných lekárov.
Ak Všeobecná zdravotná poisťovňa nenaplní očakávania ambulantného sektoru, podľa Slezáka už zväz nebude mať kam ustúpiť a odíde.
Rokovania sa neskončili
Štátna poisťovňa už predtým reagovala, že všetkým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti ponúkla rovnaké podmienky. Nedohodla sa iba so Zväzom ambulantných poskytovateľov.
"Zmluvy s členmi Zväzu ambulantných poskytovateľov sú platné do 31. decembra, takže Všeobecná zdravotná poisťovňa nepovažuje rokovania za uzavreté. Všeobecná zdravotná poisťovňa bude verejnosť informovať až o definitívnom výsledku rokovaní," uviedol v stanovisku referát komunikácie poisťovne.