BRATISLAVA. Návšteva anektovaného Krymu, kam sa chystajú na konci júla viacerí poslanci na čele s nezaradeným Petrom Marčekom, pobúrila koaličný Most-Híd aj ukrajinského veľvyslanca na Slovensku Jurija Mušku.
Anexia Krymu
- Rusko anektovalo Krym na jar 2014. Moskva najskôr odmietala, že na Krym prišli ruskí vojaci. Ruský prezident Vladimír Putin v pondelok na stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom povedal "zorganizovali sme referendum," čím podľa analytikov priznal, že Kremeľ stojí za anexiou. Pre protiprávnu anexiu Krymu zaviedla Európska únia proti Rusku sankcie.
Na Krym sa podľa Marčeka chystajú aj niektorí poslanci z koaličného Smeru a SNS, ich mená však prezradiť nechcel.
Odôvodnil to tým, že by bol na nich potom vyvíjaný nátlak.
"Médiá aj Ukrajina stále hovoria, že na Kryme nie je dodržiavaná demokracia, tak sa ideme pozrieť, ako to je v skutočnosti," povedal Marček pre SME.
Ide podľa neho o súkromnú cestu, kam berie niektorých poslancov aj skupinu podnikateľov, ktorí majú záujem o biznis na Kryme.
Marček tvrdí, že ak médiá chcú vedieť, o akých poslancov ide, môžu prísť na letisko 31. júla, kde ich uvidia. Na Krym letia cez Moskvu.
Glváč o nikom nevie
Denník SME oslovil viacerých poslancov Smeru, no nikto z nich nevedel povedať, koho mal Marček na mysli. Viacerí tvrdili, že sa o ceste dozvedeli z médií.
Keďže ide o súkromnú a nie oficiálnu cestu, poslancom nemuseli podpisovať služobnú cestu.

Podpredseda klubu Smeru Martin Glváč hovorí, že o žiadnom poslancovi strany, ktorý by sa na Krym chystal, nevie. "Po medializácii som to zisťoval, ale všetci tvrdia, že nejdú."
V Moste-Hídé označili cestu poslancov na Krym za neprípustnú. "Nie sú súkromnými osobami, ale reprezentujú krajinu aj vo svojom voľnom čase," zverejnila strana na svojom facebooku.
Pripomenuli, že Krym je podľa medzinárodného práva ukrajinským územím, a tento fakt uznáva Európska únia, NATO aj oficiálna zahraničnopolitická línia Slovenska.
"Slovensko neakceptovalo ruskú anexiu Krymu a považuje polostrov za súčasť Ukrajiny a primerane tomu by sa mali slovenskí reprezentanti správať," dodal Most.
Pobúrený veľvyslanec
Ak by poslanci na Krym vycestovali, podľa veľvyslanca Mušku porušia ukrajinské zákony.
"Ukrajinská strana bude reagovať, myslím si, že budú mať zákaz vycestovať v budúcnosti na Ukrajinu," povedal vo štvrtok. Politickým stranám napísal list, aby svojich poslancov od cesty odhovorili.
Jeho slová zasa rozladili predsedu parlamentu Andreja Danka z SNS. Ukrajinské zákony podľa neho pre Slovákov neplatia.
"Ak sa akýkoľvek občan, tobôž poslanec Národnej rady, rozhodne kamkoľvek vycestovať, nebude žiaden veľvyslanec hovoriť o tom, či tam ísť majú alebo nemajú," vyjadril sa Danko v stanovisku.

Beata
Balogová
