BRATISLAVA. Nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Marček sa chce ísť pozrieť na Krym, aby vedel, či je skutočne vôla obyvateľov Krymu taká, že chcú patriť pod Rusko, alebo či je zásah Ruska do prejavu vôle ľudí taký, že im bránia v tom, aby Krym patril Ukrajine.
Uviedol to vo svojom stanovisku.
Po návrate bude informovať o situácii
Či sa dozvie jedno, alebo druhé, bude po návrate o svojom zistení informovať občanov Slovenska.
"Každý štát má svoje územie. Toto územie patrí ľuďom, ktorí na tomto území žijú. Ukrajina, Slovensko, Sýria, USA, Francúzsko, Španielsko, Veľká Británia, Turecko, Palestína, Izrael aj Rusko sú štáty, ktoré sú demokratické. Majú vytvorenú vládnu štruktúru riadenia a spravovania svojich území. Každá zo spomínaných krajín ale rešpektuje zásadu, podľa ktorej je vôla ľudí ten najvyšší princíp, podľa ktorého sú následne odvodené všetky ostatné právne normy," uviedol Marček.
Krym ako darček Ukrajine od Chruščova
O svojom práve navštíviť Krym je presvedčený, lebo vníma Slovenskú republiku, Ukrajinu a aj Rusko za štáty, kde neexistuje dôvod na to, aby ktokoľvek obmedzoval kohokoľvek v pohybe a aby ktorákoľvek z týchto krajín povoľovala alebo zakazovala vstup komukoľvek na jej územie.
"Chápem postoj Ukrajiny a rovnako chápem aj postoj Ruska. Ich názory sa rozchádzajú. Nezhody okolo celého konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom však majú svoje príčiny," uviedol nezaradený poslanec.

Marček vníma, že existujú k tejto téme dva názory.
"Jeden, ktorý zastáva aj Slovenská republika, hovorí o tom, že Krym patrí Ukrajine, lebo ho získala pričlenením v období ZSSR. Druhý názor hovorí o tom, že administratívne pričlenenie Krymu k Ukrajine neznamená, že by sa Rusko, ktorému Krym patril predtým, ako ho Ukrajinec Chruščov daroval svojej vlastnej zemi, tohoto územia vzdalo," priblížil.
Marčekovi prekáža tvrdý postoj Ukrajiny
"Veľvyslanec Ukrajiny povedal, že mi zakáže vstup na územie Ukrajiny. Prepáčte, ale takto sa správa spriatelená krajina? Veď na Ukrajinu nijako neútočím," uviedol Marček.
"A ak si vedenie Ukrajiny myslí, že cesta nejakého Marčeka na štyri dni na Krym ohrozí jej vyjednávacie možnosti, tak tí naši poradcovia Ivan Mikloš a Mikuláš Dzurinda im tam asi veľa nepomohli, keď na jednom chlapovi závisí schopnosť Ukrajiny vyargumentovať oprávnenosť svojich názorov," uviedol Marček.
Pôjde Šimkovičová aj vládni poslanci
Augustovú cestu poslancov a podnikateľov na Krym organizuje nezaradený poslanec Peter Marček. Okrem neho a nezaradenej Martiny Šimkovičovej majú ísť aj traja poslanci za vládny Smer-SD a jeden za Slovenskú národnú stranu (SNS).

Konkrétne mená Marček prezradiť nechce, bojí za, že by bol na zákonodarcov vyvíjaný nátlak.
Poslanci pricestujú na Krym z Moskvy. Preto, ako pre médiá vysvetlil ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška, im hrozí, že Ukrajina im neumožní v budúcnosti vstúpiť na jej územie.
"Tí, ktorí navštevujú Krym, porušujú zákony Ukrajiny. Ukrajinská strana bude na toto rozhodnutie reagovať. Myslím si, že osoby, ktoré navštívia Krym, budú mať v budúcnosti zákaz vycestovať na Ukrajinu," povedal minulý týždeň Muška.
Vyjadrenia Mušku sa nepáčia predsedovi SNS a NR SR Andrejovi Dankovi. Myslí si, že ukrajinské zákony pre Slovákov neplatia.
"Poslanci národnej rady majú svoje právne a spoločenské postavenie. Slovensko je zvrchovaný a demokratický štát. Ak sa akýkoľvek občan, tobôž poslanec NR SR rozhodne kamkoľvek vycestovať, nebude žiaden veľvyslanec hovoriť o tom, či tam ísť majú, alebo nemajú," napísal Danko vo svojom stanovisku.
Rusko anektovalo Krym na jar 2014. Moskva pôvodne odmietala, že na Krym prišli ruskí vojaci, potom tvrdila, že to boli vojaci na dovolenke.
Na minulotýždňovom stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom ruský prezident Vladimír Putin povedal, že "sme zorganizovali referendum," čím podľa analytikov priznal, že za anexiou stojí Kremeľ.
Na situáciu odpovedala EÚ aj Rusko zavedením sankcií, ktoré neustále obe spoločenstvá predlžujú. Brusel aj Washington považujú Krym za ukrajinské územie a vyzývajú Rusko na zachovanie územnej celistvosti Ukrajiny.