BRATISLAVA. Z čerstvého ovocia, kávy alebo aj z bavlneného oblečenia sa stal luxus. Ľudia sú odkázaní výhradne na živočíšne produkty ako mäso a mliečne výrobky, rastlinná výroba v podstate neexistuje.
Nateraz je takýto scenár len fikciou, no vedci už dlhšie upozorňujú, že „ekologický armagedon“ jedného dňa môže skutočne nastať. Dôvodom je rapídny úbytok hmyzu, najmä včiel či motýľov, teda takzvaných opeľovačov. Bez nich totiž nevyrastie jediná plodina.
Keď sa minulý rok vedci v Nemecku bližšie pozreli na to, koľko hmyzu sa v krajine nachádza, zostali nepríjemne prekvapení. Na základe vzoriek zo 63 miest z celého Nemecka zistili, že oproti roku 1989 ubudli viac ako tri štvrtiny všetkého hmyzu v krajine.
Podobný trend je aj v ostatných európskych krajinách, Slovensko nevynímajúc. Aj preto od roku 2016 organizácie Živica a Greenpeace Slovensko rozbehli napríklad projekt mestských včiel, funguje v Bratislave a vo Zvolene a rozširuje sa aj ďalej.
Nášľapné kamene
Okrem včiel si však v posledných mesiacoch väčšiu pozornosť vyslúžili aj motýle. Ministerstvo pôdohospodárstva na čele s Gabrielou Matečnou (SNS) začiatkom júla schválilo na projekt Kvitnúca krajina pre motýle na Slovensku a v Rakúsku dotáciu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške 1 370 000 eur.