BRATISLAVA. Slovenské ministerstvá a úrady sa pustia do ďalších eurofondových IT projektov za viac ako sto miliónov eur, ktorým odborníci vopred neveria. Označujú ich totiž za predražené, pričom ich výsledný efekt je sporný.
Takáto kritika sa týka štyroch projektov, z ktorých tri presadzuje ministerstvo vnútra a jeden podpredseda vlády pre informatizáciu Richard Raši zo Smeru. Hoci kritika sa objavila už po ich zverejnení a vo februári boli vrátené na prepracovanie, vo štvrtok ich s definitívnou platnosťou schválil riadiaci výbor zriadený na Rašiho úrade.
Najväčšie otázniky pritom vzbudil projekt jeho úradu, ktorý sa týka kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe. Štát chce v rámci neho nakúpiť hardvér a softvér, teda zariadenia a programy pre štyri úrady, a to vrátane Národného bezpečnostného úradu či Slovenskej informačnej služby.

Majú na nich fungovať tímy odborníkov, ktorých úlohou bude ochrana informačných systémov verejnej správy a tiež informovanie o kybernetických hrozbách.
Takáto ochrana mala pôvodne stáť viac ako 57,4 milióna eur, pričom na ďalších 37,5 milióna je odhadnutá suma za prevádzku v najbližších desiatich rokoch. Po prepracovaní projektu sa pôvodná vstupná cena znížila na 44 miliónov eur, výška prevádzkových nákladov zostala zhruba rovnaká.
Kritika z IT sektora
„Štúdia uskutočniteľnosti má zásadné nedostatky a zďaleka nedosahuje úroveň kvality vyžadovanú v iných projektoch. Masívna investícia, ktorá je v projekte navrhovaná, nie je odôvodnená,“ zhodnotili projekt odborníci zo Slovensko.Digital. Projekt preto pôvodne odporúčali prepracovať a zreálniť.