BRATISLAVA. Podozrenie, že Robert Kaliňák ešte ako minister vnútra spolupracoval s Vietnamcami na únose ich podnikateľa Trinh Xuan Thanha treba vyvrátiť, a preto na Slovensku musí začať riadne vyšetrovanie tohto prípadu.
Uvádza sa to v stanovisku strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá tak reaguje na fakt, že nemeckí vyšetrovatelia nepochybujú o tom, že na únos vietnamského občana z Nemecka bol použitý aj slovenský vládny špeciál.
Tvrdenie považujú za vážne
„Očakávame, že poslednou kvapkou sú medializované závery Krajinského kriminálneho úradu v Berlíne, podľa ktorých vietnamského podnikateľa jeho únoscovia prepravili späť do vlasti aj v slovenskom vládnom lietadle,“ tvrdí strana SaS.

Tvrdenie nemeckých kriminalistov, že jediným účelom stretnutia vtedajšieho ministra vnútra Kaliňáka s jeho vietnamským náprotivkom To Lamom bolo relatívne bezproblémovo dostať Trinh Xuan Thanha zo schengenského priestoru do Vietnamu, považujú liberáli za mimoriadne vážne.
„Rovnako za mimoriadne vážne považujeme aj to, za akých podivuhodných okolností poskytlo ministerstvo vnútra slovenský vládny špeciál vietnamskej delegácii. Podozrivá je aj vlažná reakcia slovenskej vlády, ktorá v tejto záležitosti zaujala pozíciu mŕtveho chrobáka," uvádza sa ďalej v stanovisku strany.
SaS sa zároveň pýta, že ak bol do únosu zapletený vtedajší minister vnútra Kaliňák, za akú protihodnotu poskytol pomoc Vietnamcom a kto ďalší sa za slovenskú stranu podieľal na tomto štátom organizovanom únose.
Nečinnosť rezortu diplomacie
Zarážajúca je podľa SaS aj nečinnosť rezortu diplomacie. Zo správy nemeckých vyšetrovateľov implicitne vyplýva, že vietnamská strana minimálne zneužila pohostinnosť Slovenska a následne klame, keď tvrdí, že unesený podnikateľ Trinh Xuan Thanh sa nenachádzal na palube slovenského vládneho špeciálu.

„Ministerstvo zahraničných vecí malo v snahe o očistenie zlého mena Slovenska a pod hrozbou vážnejších diplomatických krokov už dávnejšie žiadať od vietnamskej vlády presné informácie, ako sa jej občan, žiadateľ o politický azyl v Nemecku, dostal pravdepodobne proti svojej vôli do Vietnamu, a to vrátane presného spôsobu dopravy či čísiel letov,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.
„Ako sa ukazuje, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák je len diplomatom do koča. Viac ako reálne problémy Slovenska a jeho povesti v zahraničí ho zaujímajú medzinárodné salóny a recepcie,“ dodávajú predstavitelia SaS.