BRATISLAVA. Presvedčivé vysvetlenie všetkých podozrení a protirečení alebo potrestanie vinníkov očakáva prezident Andrej Kiska, ak sa potvrdí, že Slovensko poskytlo vládne lietadlo na únos vietnamského podnikateľa a expolitika Trinh Xuan Thanha.
Thanha uniesli v júli minulého roka. Na jeho únose sa podľa nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung, ktorý cituje zo správy berlínskych vyšetrovateľov, vraj podieľalo aj Slovensko tým, že Vietnamu poskytlo vládny špeciál na tento čin.
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák odmieta, že by orgány pod jeho vedením o únose vedeli a hovorí o zneužití pohostinnosti Vietnamcami.
Kiska: Sme svedkami zavádzania verejnosti
"Sme svedkami zahmlievania, alibizmu, zavádzania verejnosti a vyhovárania sa na nemecké orgány, ale naozaj sa o tom, čo sa na Slovensku stalo, musíme dozvedieť od nemeckých vyšetrovateľov?" povedal po utorňajšom stretnutí s policajným prezidentom Milanom Lučanským Kiska.

Ako to naozaj bolo s únosom, sa chce dozvedieť od slovenských, nie od nemeckých vyšetrovateľov.
"Ako sa my politici môžeme postaviť pred státisíce ľudí, ktoré volali po slušnom Slovensku, po Slovensku, kde sa nebude zneužívať politická moc, ak ani nezačneme vyšetrovať to, o čom sa hovorí," zamýšľal sa.
Váhanie našich orgánov so začatím vyšetrovania podľa neho "rozhodne neprispieva k zvyšovaniu aj tak nízkej dôvery verejnosti v políciu, k orgánom činným v trestnom konaní, k schopnosti štátu zaistiť spravodlivosť".
"Táto kauza už má rozmer medzinárodnej blamáže. Môže mať vážne dôsledky na dôveru vo vzťahoch medzi Slovenskom a Nemeckom," varoval Kiska.
Lučanský sa teší na nemeckých vyšetrovateľov
Slovenská polícia však do dnešného dňa ani len nezačala únos Thanha vyšetrovať.
„Nemeckí vyšetrovatelia avizovali stretnutie, pretože pripravujú ďalšie úkony. Budem rád, ak sa s nimi stretnem a dohodneme sa na ďalšom postupe tak, aby sme túto kauzu vyšetrili a raz a navždy skončili,“ povedal Lučanský novinárom po stretnutí.
“Prebehli výsluchy slovenských občanov nemeckými vyšetrovateľmi, takže je možné, že týchto ľudí budeme prepočúvať.
„
„Prebehli výsluchy slovenských občanov nemeckými vyšetrovateľmi, takže je možné, že týchto ľudí budeme prepočúvať. Ale chceme si najskôr dohodnúť postup s nemeckou stranou,“ vysvetľoval v utorok Lučanský, prečo nebeží trestné konanie.
Zároveň potvrdil, že slovenská polícia poskytuje Nemcom čo najväčšiu súčinnosť. „Ak príde nemecká strana znova žiadať o pomoc, budeme nápomocní. Budeme žiadať aj Generálnu prokuratúru, aby sa zúčastnila na tomto stretnutí,“ tvrdí Lučanský.
Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer) zareagoval na kauzu aj na sociálnej sieti. Na facebooku napísal, že na zozname cestujúcich v špeciáli, ktorý poskytli vietnamské úrady, nebolo meno trestne stíhaného občana Vietnamu, nebol prevážaný žiadny ležiaci pacient ani spútaný alebo inak obmedzovaný človek a všetky osoby mali diplomatický pas.
Vnútro o ničom nevie
Ako inak mohli Vietnamci dostať Thanha mimo EÚ
- ak by ho viezli bežnou linkou Bratislava - Moskva, musel by mať vybavené víza,
- ako občan Vietnamu by sa pri ceste do Ruska musel preukázať platnými vízami už pri check-ine,
- každý cestujúci je tiež povinný podrobiť sa bezpečnostnej kontrole,
- pri ceste do Ruska by musel prejsť hraničnou kontrolou, ktorú zabezpečuje polícia,
- z vízovej povinnosti môžu mať výnimku držitelia diplomatických pasov,
- aj oni sú však povinní podrobiť sa bezpečnostnej kontrole,
- výnimkou môže byť preprava diplomatickej pošty,
- diplomatická pošta, ktorá je špeciálne označená, sa pri kontrole nesmie otvárať ani zadržať,
- teoreticky by podnikateľa mohli ešte previezť autom cez bežný hraničný priechod s Ukrajinou, kde sú tiež prísne kontroly,
- poslednou možnosťou je nelegálny prechod zelenou hranicou, čo by bolo najviac riskantné.
(zdroj: Letisko M. R. Štefánika, bum)
Ministerstvo vnútra už pred vyše mesiacom vyhlásilo, že mu stačí oficiálne ubezpečenie od vietnamskej vlády, že unesený Thanh vo vládnom špeciáli nebol. "Nebude to spochybňovať," povedala vtedy ministerka Denisa Saková zo Smeru.
Jej tlačové oddelenie v reakcii na nové informácie len znova napísalo, že nemá informácie o tom, že by zo Slovenska ktokoľvek unášal vietnamského občana do zahraničia.
"Prípad vyšetruje nemecká polícia, keďže únos sa odohral v Nemecku, a nie na Slovensku," konštatuje hovorca ministerstva Petar Lazarov. Potvrdil, že Slovensko poskytuje nemeckým vyšetrovateľom maximálnu súčinnosť. Dodal, že rezort vnútra nemá informácie o tom, že by tento prípad negatívne ovplyvňoval vzťah Slovenska s Nemeckom.
Denník SME v utorok oslovil aj nemecké ministerstvo vnútra a zahraničia, rovnako otázku adresoval krajinskému kriminálnemu úradu v Berlíne. Ani jedna inštitúcia neodpovedala na otázky, či môže potvrdiť verziu, že Slovensko je podozrivé z napomáhania v únose a či tento prípad môže negatívne ovplyvniť slovensko-nemecké vzťahy.
Dve najsilnejšie opozičné strany SaS a OĽaNO podvečer avizovali, že pre kauzu uneseného Vietnamca zvolajú mimoriadny bezpečnostný výbor. Tvrdia, že ak vládna koalícia nemá čo skrývať, nemôže mať proti výboru námietky.
Únos Vietnamca
Únos sa podľa nemeckých médií odohral 23. júla 2017 v Berlíne. Následne ho vraj previezli na bližšie nespresnené letisko, pravdepodobne do Bratislavy. Práve v tom období pritom bez zjavného dôvodu bola na rokovaní v Bratislave delegácia vietnamského ministerstva vnútra.
Vtedajší minister Kaliňák jej po skončení návštevy požičal vládny špeciál, ktorý cez Poľsko letel do Moskvy. Po vypuknutí kauzy poľský portál onet.pl zverejnil informáciu, že Poliaci boli presvedčení, že na palube lietadla bol aj Kaliňák. Ten to už niekoľkokrát poprel.
Aj keď Vietnamci aj slovenské ministerstvo vnútra účasť vládneho špeciálu na únose odmietajú, ministerstvo zahraničia aj naďalej čaká na uspokojivé vysvetlenie, ako sa Thanh dostal z Berlína do Hanoja.
Kým ho nedostane, slovenské zastúpenie vo Vietname bude aj naďalej viesť charge d´affaires, slovensko-vietnamské vzťahy teda stále nie sú na úrovni veľvyslancov.
V nemeckých novinách Frankfurter Allgemeine Zeitung sa takisto objavili podozrenia z korupcie vedúceho slovenskej ambasády v Hanoji Le Hong Quanga, bývalého poradcu bývalého premiéra Roberta Fica zo Smeru. Údajne si pýtal provízie za turistické víza na Slovensko.
Lajčák preto nariadil na zastupiteľskom úrade kontrolu, výsledky ešte nemá. Le Hong dal podľa Suska sám výpoveď.


Beata
Balogová
