BRATISLAVA. Pretrvávajúce horúčavy negatívne vplývajú aj na vtáctvo, pri vysokých teplotách rýchlo vysychajú ich prirodzené zdroje vody.
Ako uviedla Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku, vtákom by mali ľudia počas horúcich letných dní zabezpečiť vodu.
Pomôcť im môžeme vytvorením bezpečného prístupu k existujúcim vodným plochám, alebo prípravou nového napájadla. Niekedy stačí dať na okenný parapet či do záhrady vodu v miske napríklad z kvetináča.
Pre vtákov je totiž dôležité mať vodný zdroj v blízkosti, inak musia letieť za vodou na veľké vzdialenosti, čo pre ne predstavuje energeticky náročný proces.
„Vodné vtáctvo prijíma vodu spolu s potravou, dravce a sovy ju dostávajú takmer výlučne z ulovenej koristi a všetky ostatné druhy potrebujú piť," zdôraznila Deutschová.
Napájadlá s vlažnou vodou treba umiestniť do polotieňa, aby sa voda neprehriala. Misky sa nedávajú na miesta s hustým porastom, dôležité je vodu pravidelne meniť.
Ak dostupnosť vody komplikuje strmý breh, prístup im môžeme poskytnúť vytvorením móla z konárov, latiek a podobne, ktoré umožní vtákom bezpečné kúpanie a pevné bidlo na sedenie. Rovnako treba postupovať v prípade veľkých nádob, ktoré sa stávajú pascou a operence sa v nich môžu utopiť, pretože sa nedokážu dostať k okraju a odletieť.
Vtáky si zdroj rýchlo nájdu a v prípade opakovanej návštevy si miesto aj zapamätajú. Sýkorky, pinky, kanáriky, drozdy či stehlíky patria medzi častých návštevníkov najmä v skorých ranných či obedňajších hodinách. Kúpanie je pre vtákov veľmi dôležité, pričom starostlivosti o svoje operenie venujú až polovicu života.