BRATISLAVA. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák musel o únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha vedieť už najneskôr mesiac potom, ako požičal vietnamskej delegácii, ktorej súčasťou mal byť aj unesený, slovenský vládny špeciál.
Výpovede policajtov, ktorí zabezpečovali návštevu vietnamskej delegácie na Slovensku, zverejnil Denník N, ktorý spolupracoval s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Z výpovedí policajtov vyplýva, že 26. júla 2017 nešlo o bežnú diplomatickú návštevu, viaceré jej okolnosti boli aj pre samotných policajtov podozrivé.

Slovenskí policajti mali byť prítomní počas toho, ako vietnamského občana doviezla delegácia z Vietnamu na Slovensko a videli tiež, ako ho zdrogovaného nesú po schodíkoch do vládneho špeciálu, ktorý sme Vietnamu požičali na presun do Moskvy.
Vietnamského občana Thanha mali uniesť vlani 23. júla v Berlíne. O dva dni na to zháňa Úrad na ochranu ústavných činiteľov všetkých vodičov ochranky.
Vietnamská delegácia má prísť do Bratislavy 26. júla, Slovensko jej na presun z Prahy poskytlo vládny špeciál. Z letiska sa mala delegácia presunúť dvoma limuzínami a dodávkou.
Spomínal slovo pas

Delegácia mieri pred hotel Bôrik, kde podľa policajtov čakal vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák.
Ten podľa ďalších výpovedí nervózne telefonoval a kričal. “Spomína sa slovo pas,” píše N-ko.
Pred Bôrikom boli tiež tri české dodávky z požičovne, v jednej z nich bol podľa policajtov aj unesený, omámený a dobitý Vietnamec.
Na stretnutí slovenskej a vietnamskej delegácie mal byť vietnamský minister vnútra To Lam, Duong Minh Hung, Le Manh Cuong a Pham Van Hieu.
Slovenskú delegáciu tvoril Robert Kaliňák, Radovan Čulák, Ivan Netík a Quang Le Hong, vtedajší poradca Roberta Fica.
Ďalších 19 osôb, ktorí boli na stretnutí no nesedeli za stolom, je neznámych. Počas rokovania požiadali vietnamskí predstavitelia veliteľa kolóny Jána H., aby do kolóny mohli zaradiť ešte jednu dodávku.
Odoberajte:Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS | Podbean
Štátny záujem?
V nej mal byť unesený Vietnamec. Slovensko sa však rozhodlo zaradiť našu policajnú dodávku, do ktorej mali pred hotelom Bôrik preložiť Thanha.

“Kali o tom vie, je to štátny záujem,” cituje denník jedného z prítomných policajtov.
Šéf protokolu Radovan Čulák ochrankárom povedal, že Vietnamec sa opil a spadol zo schodov. Delegácia sa následne presunula na bratislavské letisko, kde neprešli žiadnou kontrolou. Uneseného dostali do lietadla ako posledného.
Pracovníci pasového oddelenia upozornili, že nesedí počet ľudí s dokladmi, no podľa svedkov prišlo do štvrťhodiny k VIP terminálu auto zo slovenského ministertva vnútra a všetko bolo v poriadku.
Kaliňák popiera
Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák pre SME popiera akékoľvek informácie o tom, že by sa na Slovensku, či už pred hotelom Bôrik, v dodávke alebo na letisku nachádzal niekto omámený či opitý. Nespomenul si ani na to, či pred hotelom telefonoval.

Pre televíziu Markíza zopakoval, že ide o "vymyslené veci". „Takú obludnosť, akú teraz vyprodukoval Denník N, som ešte nečítal, nejde o mňa, ide o Slovensko," dodal.
Denník SME sa pokúšal spojiť aj s Ivanom Netíkom, neúspešne.
Ministerstvo stojí za Kaliňákom
Ministerstvo vnútra v reakcii na článok Denníka N hovorí o nezmysloch a klamstvách.
"MV SR odmieta špekulovať, ktorá verzia je pravdepodobnejšia. Napríklad riaditeľ protokolu rezortu vnútra Radovan Čulák nikdy nevidel žiadneho dobitého či opitého človeka a nikdy ho nekázal preložiť z jedného auta do druhého ako to popisuje článok. Veta „Kali o tom vie, je to štátny záujem,“ ani žiadna podobná nikdy nezaznela. Slovenské orgány sa úmyselne žiadnym spôsobom nepodieľali na únose vietnamského občana do zahraničia," napísal hovorca ministerstva Peter Lazarov.
Pripomenul, že rezort nemeckým vyšetrovateľom poskytuje a naďalej bude poskytovať súčinnosť.
Most-Híd chce špeciálnu komisiu

Koaličný Most-Híd v reakcii žiada zriadiť špeciálnu vyšetrovaciu komisiu a hovorí aj vyvodení personálnej zodpovednosti.
Chce aby bol mimo služby postavený riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov Peter Krajčirovič.
"Vo svetle závažných informácií, ktoré uviedol Denník N na základe výpovedí policajtov, je dôvodné podozrenie, že čelíme veľmi vážnemu problému, ktorý presahuje hranice našej krajiny. Takýmto konaním sa vážne poškodilo medzinárodné renomé Slovenskej republiky. Členská krajina EÚ sa podieľala na únose cudzieho štátneho občana, ktorý je trestne stíhaný v ďalšej krajine nášho spoločenstva," uviedla hovorkyňa strany Klára Debnár.
Strana chce okamžité uskutočnenie takých právnych úkonov, ktoré preveria všetky zverejnené skutočnosti.
Zároveň žiada ochranu policajtov, ktorí o okolnostiach únosu prehovorili.


Beata
Balogová
